Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Çoğunluk

10 Eylül 2012 Pazartesi Saat 18:23

1920’li yıllarda İtalya’da Mussolini’yi, 1930’larda Almanya’da Hitler’i, ABD seçimlerinde Bush’u hiç tereddüt etmeden destekleyenler ile ülkemizde 1982 Anayasası’na “Evet” oyu verenlerdir çoğunluk. Bir araştırmaya göre de, gerekli koşullar sağlandığında suçsuz bir insana hiç tereddüt etmeden elektrik verebilecek olanlardır. Çoğunluk güçtür, güçlüdür. Silahlı güce dayanmayan, doğasından gelen mistik bir gücü vardır. Çoğunluğun dediği olur, kimse çoğunluğu karşısına almak istemez. Değişkendir, unutkandır aynı zamanda. En önemlisi de apolitiktirler. Etliye sütlüye karışmazlar. Genel bir “bulaşmama hali” hâkimdir, politik meselelere “büyüklerimiz halleder” gözüyle bakarlar.

***

Şimdi biraz ezberin dışına çıkalım ve açıkça soralım. Yıllardır dinmeyen acımız ve sonu gelmeyen terör olayları karşısındaki aczimiz, her gün gelen şehit haberleri çoğunluğu neden hiç etkilemiyor? Etkilenmek derken galeyana gelip, sağa sola saldırmaktan bahsetmiyorum. Halkın yasal tepkisini ortaya koyması demokrasilerin vazgeçilmez bir aşısıdır. Çoğunluğun mistik gücünü gösteremediği yerlerde, azmışların despotizmi yaşanır.

***

Türkiye toplumunun önemlice bir çoğunluğu, kendisini milliyetçi, muhafazakâr ve Türk olarak tanımlar. Ancak, yaşananlara karşı nasıl olsa devletin gerekeni yapacağına duyduğu inançtan olsa gerek, herhangi bir tepkide bulunmaz. Bunlara apolitik çoğunluk diyebiliriz. Her gün beş on asker şehit olsa da, bayrak indirilse de devlet gerekeni yapacaktır. Buraya kadar her şey kabul edilebilir olmasa da anlaşılabilir. Beni hayrete düşüren ve anlayamadığım ise, terör olaylarının sıradanlaştırılması…

Nefes adlı filmdeki ifadeyle “süslü püslü bir karının sunduğu ve 45 saniyeliğine sizi kahraman yaptığı şehit haberleri” bile çıkmaz oldu. Artık, bütün tepkiler 45 saniyeliğine paylaşılan bir “facebook status”u dedikleri, sanal olarak paylaşılan “durum güncellemeleri”nden ibaret. Terörü lanetleyerek kökünü kazıyabileceğini sanan insanlardır bizim çoğunluğumuz.

***

Askeri zırhlı araca sözde bayrak dedikleri bez parçasının asılması, İstanbul’un ortasında miting düzenleyip Atatürk Büstü’ne “çözüm imralı” pankartı yapıştırılması, kuşatılıp kuşatılıp yakalanamayan teröristlerle dağda kucaklaşılması, ilçe merkezindeki askeri lojmandan Bayrağımızın indirilmesi… Tüm bunlar, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde normal olabilir, ancak bu ülkenin çoğunluğunun yüreği yanıktır, kaldıramaz. İşin en dramatik ve tehlikeli yanı ise; bu eylemlere müdahale edilememesi, bir çekinme ve korkunun yavaş yavaş çoğunluğun içine işlemeye başlaması. Çoğunluk tepkisini sanal ortamlarda profil resmine Türk bayrağı koyarak, terörü lanetleyerek gösteriyor. “Bayrağı kendi eliyle indirmek” ise, çoğunluğun korkusunun en üst seviyesi!

Bu yazı toplam (761) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?