Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Facebook

24 Eylül 2012 Pazartesi Saat 21:25

Facebook! 500 milyonun üzerinde kullanıcısı ile şu an dünyada en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi. Tam da TV bağımlılığımız bitiyor mu derken, bu sosyal paylaşım sitesinin esiri olduk. Hayatımızı etkileyen hatta yön veren bir araç haline geldi. Daha sütünü içemeyen çocuğumuz adına bile bir facebook hesabı açıyoruz. Peki, ama neden? Sanal ifşayı ya da paylaşımı neden bu kadar seviyoruz?

***

Kentselleşmenin beraberinde getirdiği yalnızlığa bir çare olarak düşünüyor ya da sorunlarımızla yüzleşmektense biraz uzaklaşmak olarak görüyor olabiliriz. Teknolojik gelişmeler de buna çanak tutmuyor değil. Yeni nesil telefonlarla birlikte her an internete ulaşabilme olanağının, sosyal paylaşım sitelerine bağımlılığımızı arttırdığı yadsınamaz bir gerçek. Ancak, sebep hiçbiri değil. Arkada yatan neden oldukça farklı.

***

Gerçek şu ki, toplum içinde bilinen kişiliğimizden ve onun toplum içindeki yerinden memnun değiliz. Kendi istediğimiz ve topluma göstermek istediğimiz bir kişiliği ve statüyü yaşatmak ve yansıtmak istiyoruz. O tam da bizim istediğimiz ve herkese göstermek istediğimiz kişi değil mi? Üye olurken binbir özenle bir profil oluşturmak çabası başka neden olabilir? Profil resminde kötü görünen bir tane bile facebook kullanıcı yoktur. Araştırmalara göre, kullanıcıların yarısından fazlası sahte profil resmi kullanıyormuş. Bu da kendi görüntüsünden memnun olunmadığı anlamına geliyor.

***

Düşünün bir kere; resimlerin üzerinde oynayarak en güzel haliyle yayınlamak, güya Mevlana’nın söylediği bazı sözleri paylaşmak, Ankara Esenboğa Limanında olduğunu duyuran arkadaşımızın duyurusunu beğenmek, gittiğimiz restoranı herkese ilan etmek... Tüm bunlar sanıldığı gibi bir özgüven eksikliğinden değil. Tam tersine, bir tür sosyal güç gösterisi, sanal bir meydan okuma, gerçek benliğimizden memnun olmamak!

***

Aslında bu hafta, sevgili peygamberimize hakaret unsurları içeren filme karşı tüm dünyada baş gösteren protestoları, filmi çekenlerin düzleminden değerlendirecektim. “Akıllıca bir hareketle”, bunun doğru olmayacağını düşünerek, facebook üzerinden lanetlemenin daha yerinde olacağı sonucuna vardım.

Bu yazı toplam (797) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?