Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Cinayeti ben dahil hepimiz işledik

29 Eylül 2012 Cumartesi Saat 17:20

Gerek ülkemizde gerek dünyamızda doktor, avukat, mühendis… ve benzeri mesleklerin mensubu almak sıkı bir eğitim ister. Eczane açmak için eczacı olmak lazım örneğin. Ancak az sayıda meslek vardır ki önüne gelen içine girer. Bunlardan biri inşaattır, cebinde her parası olan inşaat işine dalar. Ülkemizde yaşanan çok sayıda ölümlü iş kazasının müşterek yeridir. Bir diğeri de gazeteciliktir.

Varlığı ile yokluğu tartışılan bir yasaya göre gazete çıkartan gazete sahipleri ek olarak sadece matbaacılık işiyle ilgilenebilir. Farklı meslek grubunda ise gazete çıkartma, sahibi olma hakkı sadece avukatlara tanınmıştır.

Günümüzde ise bu sektör gerek yaygın (ulusal) gerekse Gebze ve Kocaeli dahil olmak üzere ülke geneli yerel basında her önüne gelenin, “Para var bu işte, siyasi ikbal var” diyerek daldığı bir sektör olmuştur. Bugün Gebze bölgesinde “Gazete” sahipleri arasında hastane sahibi doktorlar, villalar inşa eden eski belediye başkanları, aynı zamanda beyaz eşya ticareti, inşaat, farklı konularda mühendislik işiyle uğraşan SİAD başkanları, oda başkanları, mimarlar… var olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bunlardan kimi Kurtlar Vadisi’nin yerel sürümlerinin baş aktörü olarak tabancadan aldıklarını sandıkları cesaretle efeminecilik dahi taslamışlar, aslında ve özünde korkaklıklarını teşhir etmişlerdir. Aynaya baktığında kendi kaçak diktiği katı görmekten aciz olanlar, basının dışında yer aldıkları sektörde yer aldıkları refiklerini abuk sabuk konularla manşete taşımakta, ticari anlamda ahlak ve etik kurallarını çiğnerken çıkarttıkları “gazete” ile yerel basına telafisi mümkün olmayan tahribata neden olmaktadırlar.  Basın İlan Kurumu’nun kuralları yerine getiren gazeteler için hak tanıdığı resmi ilanlar, birçok gazete tarafından tüm kurallar çiğnenerek edinilmekte, “tüyü bitmemiş yetimin hakkını” savunmakla mükellef olduğu varsayılan gazetelerden bazıları, tüyü bitmemiş yetim hakkını bariz şekilde yemektedir. Ramazan aylarında verdikleri toplu iftar yemekleri, kimi kamu binalarına yaptıkları destekler ile “sosyal” yardımlarda bulunuyormuş gibi yapıp imaj kurtarmakta, bu destekleri hangi kaynaktan edindiklerini ise daima örtbas etmektedirler…

Örnekleri çoğaltmak mümkün ancak Sakarya’daki vaka vahametin geldiği boyutu göstermektedir. Failinin aslında tüm gazeteciler olduğu cinayet sonrası Sakarya’da günlük yayın yapan Yenigün, Yenihaber, Sakarya Halk, Bizim Sakarya, Ada Postası ve Yeni Sakarya Gazeteleri ortak manşetle çıkmıştır. Haberde özetle şu ifadeler yer almıştır:

Sakarya basınında yıllardır göz ardı edilen sorunlar, göz yumulan ihlaller, aksaklıklar ve günü kurtarma düşüncesiyle hoş görülen yanlışların faturası pırıl pırıl üç basın emekçisine çıktı… Anadolu Gazetesi'nde dün basın emekçilerine sıkılan kurşunlarda tetiği çeken aslında aranan katil zanlısı değil, yıllardır silahı kendi ayağına doğrultarak, nişan alıp bekleyen Sakarya basınıdır. Dün yaşanan bu acı olay, Sakarya basınının kendisiyle yüzleşme vaktinin gelip geçtiğini gösteriyor. Bu nedenle bu acı olayı Sakarya basını için 'bir milat' olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz ve üzerimize düşen görevi yapacağımıza söz veriyoruz. Gazeteciliği salt ticari bir faaliyet olarak değerlendiren zihniyete, kamuoyunun haber alma hakkını bu kaygılarla gasp etmeye, şantaj ve tehditle terör estirmeye çalışanlara karşı duracağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.”

Bu saatten sonra giden için yapılacak hiçbir şey yok. Ancak Sakarya basınının söz konusu tavrındaki gibi bu cinayete zemini, bu zemine dünden bugüne seyirci kalanlar oluşturmuştur. Burada kişisel olarak şahsım dahil tüm gazetecilere, kurumsal olarak Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden TGC’ye mesleğe dair tüm sivil toplum örgütü yapılanmalarının üzerine düşen bir şeyler vardır ve hatta çok geç kalınmıştır. Yıllardır örneğin yerelimizde KGC’nin bir disiplin kurulu oluşturmasına yönelik söylemlere dahi o veya bu gerekçeyle “kulak tıkayıp” imkansızmış gibi algılayanlar komşuya bakıp gereken ders ve ilhamı almalıdır.

Bu yazı toplam (1075) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?