Yükleniyor...
Özden Kısakol

Özden Kısakol

ozdenkisakol@hotmail.com

Yağmur da Boğulduk, Yangın da Zehirlendik

20 Temmuz 2010 Salı Saat 22:56

 25 Haziran 2010 günü Gebze, Darıca ve Çayırova’da yağan yağmur iki kardeşimizin canına mal oldu, aynı zamanda büyük bir maddi hasara da sebep olan yağmur,bereketten çok felaketin sebebi oldu,felaket yağmurdan mı kaynaklandı yoksa bölgemizin altyapısından mı?

     Kocaeli Büyükşehir belediyesi ve İlçe belediyelerinin bu konuyla ilgili tatmin edici bir açıklamasını duyamadım.  Son birkaç yıldır her yağan yağmur bölgemizde sele ve su baskınlarına yol açarken,üç yıl önce yapıldığı söylenen yağmur suyu hattının ne işe yaradığını sorma hakkımız var herhalde.Bu vakalar meydana gelirken Kocaeli Büyükşehir belediyesi ve İlçe belediyeleri olaylara seyirci kalırken,tehlikenin ve olumsuzluğun farkında olanların başında CHP Darıca Meclis üyesi sayın Yaşar SÖNMEZ sel felaketinden önce Kocaeli Büyükşehir Meclis toplantısına konuyu taşıyarak,menfezlerin ve dere yataklarının atık ve çöplerle tıkalı olduğunu,bundan dolayı su akışının sağlanamayacağını,olası bir taşkının önlenmesi açısından temizlik çalışmasının yapılmasını gündeme taşımış olmasına rağmen,hiçbir önlem alınmamış olması,devamında yaşanan felaketin yağmurdan ziyade önlem almayan Büyükşehir belediyesi ve İlçe belediyelerinin vurdumduymaz tavırlarından kaynaklı olduğu gerçeği üzücü aynı zamanda da düşündürücüdür.

     İşte bizleri yönetenlerin bu vurdumduymaz her şeyi ben bilirim mantığının öne çıktığı yönetme biçimidir ki iki damla yağmurda boğulduk.

     17 Ağustos 2010 günü Tever Sunta fabrikasında yangın başlıyor, tarih 20 Ağustos 2010 yangın devam ediyor bu zaman zarfında, İstanbul’la Anadolu’yu bağlayan tren yolu  tahrip olmuş,E-5 trafiği felç,Bayramoğlu yolu kapalı,Darıca ve Bayramoğlu’na havadan kurum ve is yağıyor,çevre fabrikalar ve yerleşim birimleri yangın tehdidiyle diken üstünde.Kimsenin umurunda olmadığı gibi,ne yapalım bu kadar,yansın kendiliğinden nasıl olsa söner edası.

     Bir yangınla İstanbul, Anadolu arasında bağlantı kesilebiliyorsa vay halimize, hani İstanbul depremi oldu olacak diyorlar ya yaşananlardan ders mi çıkarmak lazım yoksa olacaklara olmadan önce oturup ağlamak mı lazım,bölge halkı ile yöneticilerin bunu iyi düşünüp tahlil etmelerinin zamanı geldi de geçiyor.

     1999 depreminde yaşananlarla bunları kıyaslamak belki akla zarar ama,binlerce insanın enkaz altında kaldığı,binlerce evin yerle bir olduğu,binlerce cana mal olan depremi yaşamış biri olarak kendime göre gözlemlerim de var Tüpraş yangını var,devlet bütün imkanlarıyla seferber olmuşken eleştiriler gırla gidiyordu,halbuki Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle vatandaşıyla can siper hane bir çalışmayla olabileceğin en iyisini başarmış vatandaşının yanında olmuştu,bugünkü vurdumduymazlığı görünce söylemeden geçemeyeceğim.

     Bu yaşanan sel ve yangın felaketlerinden ders almak gibi bir derdimiz olmadığı görüntüsünü net olarak ortaya koymaktadır.Sebep ve sonuçlar açısından acaba başka şeyler mi çağrıştırıyor diyeceğim öyle ya bu kadar şeyden sonra tepkisiz kalmak mevcut vakaları bir yerlere ve ya bir şeylere bağlamak gerek!

      Kader bu der geçersin, peki bunun tedbir ve akıl boyutu nerde kaldı.

      İş oluruna varır diyorsanız, tepkisiz, sorgulamaz bir tavırla seyretmeye devam diyorsanız diyecek tek bir şeyim var. Toplumlar hak ettikleri gibi yönetilirler.

Bu yazı toplam (1472) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?