Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Hak-sızlık!

01 Ekim 2012 Pazartesi Saat 19:10

Biraz sonra okuyacaklarınız, ne bir filmden alıntıdır ne de ironi yapmak için kurgu. Köşeye sığması için cümleler biraz kısaltılmış ve olaylar hızlandırılarak anlatılmıştır. Üç haftalık bir süreçte yaşanan bu hikâyenin tüm delilleri ilgili firmaların “sözde güvenliğimiz için yaptıkları ses kayıtlarında” mevcuttur.

***

İnternetim kesildi! Aradım kablocuları, arıza kaydı bıraktım. Gelip giden yok. Bir kez daha arıza kaydı bıraktım. Gelip giden yok. Bu arada, arıza kaydı bırakmak öyle kolay iş değil. Müşteri hizmetlerindeki haşarı kızı ikna etmeniz lazım. Onun talimatlarına uygun olarak, modemi ve gözlerimi kapatıyorum, içimden ona kadar sayıyorum, modemi tekrar açıyorum. Bunun ruhani bir tarafı yok ki, tabi ki çalışmıyor. Haşarı kız ikna oluyor, arıza kaydımı oluşturuyor. Bu ritüel her defasında böyle. Üçüncü denememizde yavaş yavaş bana hak vermeye başlayan haşarı kız “Yarın mesai başlayınca 5 saat içinde müdahale edecekler, aksi söz konusu olamaz” diye söz veriyor. Gerçekten de ertesi gün biri aradı. “Probleminiz çözüldü mü?” diye sordu karşıdaki ses. “Çözülmedi, gelmenizi bekliyorum” diyecektim ki, lafımı kesti. “Ben müşteri memnuniyeti ölçüyorum, teknik servis değilim, iyi günler” dedi ve çaaaaatttttt!

***

Haliyle evde internet yok. Aklıma SMART bir fikir geldi, aradım Doğan abiyi. Platform uydu hizmeti  artı adsl, internet fiyatına attım imzayı. “Cep telefonunuza aktivasyon mesajı gelecek, biz kabloculara benzemeyiz” dediler. Başladım beklemeye. Bir hafta boyunca telefona hiçbir şey gelmeyince, aradım müşteri hizmetlerini. Bu sefer de haşin bir kız: “Aktivasyon bilgisi e-posta adresinize gönderilmiş, ancak bizde kaydınız olmadığından işlem başarısız olmuş” dedi. “Ama siz cep telefonuma gönderecektiniz, hem e-posta adresimi vermedim ki niye mail atmayı denediniz” ya dedim ya demedim; “Firmamız her türlü iletişim kanalını kullanabilir” dedi. “Peki, siz nasıl uygun buyurursanız” dedim. Bin bir uğraştan sonra kurulumu yaptım. Bunu da anlayabilmiş değilim, kurulumu kendiniz yapıyorsunuz. Herşey tamam ama hâlâ internet yok. Haşin kızı tekrar aradım, ayni ibadet burada da var; modemi fişten çek, gözlerini kapat, ona kadar say, tekrar aç vesaire.

***

Oleyyy!!! Sonunda bağlanıyorum internete. Bağlanıyorum bağlanmasına da, bir sorun var sanki. Her sayfa abartısız bir dakikada açılıyor. Haşin kızdan da çekiniyorum, bildiğim kadarıyla biraz kurcalıyorum falan. Sözleşmeye göre, bağlantı hızım saniyede sekiz megabit olması gerekirken, bir nokta yedi megabit çıkınca, haşin kızı bir hışımla arıyorum ve neler döndüğünü soruyorum. Modemimin o hızı kaldırmadığını, bu yüzden hızımı iki megabite sabitlediğini anlatıyor. “Bu yaptığınız haksızlık, adil kullanım hızı bile üç megabit” diyemeden; aldığım cevap bir Demirel klasiği kadar tarihidir: “Sorun sizde beyefendi, elektrikçi çağırın!”

***

Hiç bu kadar kontrolden çıkmamıştım, olay neredeyse karşılıklı hakaret düzeyine varınca, beni abonelik iptalindeki arkadaşına yönlendiriyor. Aynen aktarıyorum: “Alo, alo, alo. Beyefendi sizi duyamıyorum, hattınızdaki problem düzelince tekrar arayınız.” Çaaaatttttttt! Fazla uzatmayayım, sözleşmede açık ifade olduğu için, hiçbir gerekçe göstermeksizin 7 gün içinde cayma hakkımı kullanabileceğimi sanıyordum. Yanılmışım. Hak bu ülkede kullanılmaz, arar durursun. Sözleşmede yazan haklarımı kullandırmadıkları gibi, iptal işlemi için elimdeki teslim tutanağına rağmen cihazları tekrar teslim etmemi bile istediler.

***

Yaşadıklarımdan, bir arkadaşıma bahsettim. “O da bir şey mi?” dedi. Aynı firma, yasadışı yollardan edindiği şahsi bilgilere istinaden arkadaşıma satış yapmak istemiş. Arkadaşım; “Bakın bilgilerimi nasıl buldunuz bilmiyorum ama beni sekizinci kezdir arıyorsunuz, istemiyorum, o listeden adımı çıkartın” dediğinde, haşin kız cevaplamış: “Bunun için bize dilekçe ile başvurmanız lazım!”.

Bu yazı toplam (844) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Yeah
Sayın arkadaşım ,bu kadar aç gözlü şirket varken çevremizde doğal olarak kArşılıyorum.bizim buralarda da oluyor.
Isa ersoy25 Aralık 2013 Çarşamba Saat 19:22

| 1 |