Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kahire’nin Mor Gülleri

08 Ekim 2012 Pazartesi Saat 19:14

1930'lu yılların ortalarında ABD'deki "büyük ekonomik buhran" tüm ağırlığıyla hüküm sürerken, New Jersey'nin küçük bir kasabasında bir lokantada garson olarak çalışan Cecilia, geleceği olmayan işinden ve kaba saba bir insan olan işsiz ve alkolik kocasından bunalmış, çaresizce sığınacağı bir liman aramaktadır. Buhran yıllarında çoğu kişinin yaptığı gibi, O da gerçeklerden kaçmak, bir süreliğine de olsa hayal dünyasına dalıp mutlu olmak için fırsat buldukça kendini sinemanın loş salonlarına atar. Bir karabasana benzeyen yaşantısına ancak bu şekilde katlanabilmektedir.

***

Bir gün "Kahire’nin Mor Gülü" adlı bir filmi sekizinci kez izlerken garip bir şey olur. Filmin baş rol oyuncusu Tom Baxter seyircilerin arasındaki Cecilia'ya dönerek; "Bunca kez geldiğine göre, filmi çok sevmiş olmalısın" der ve perdeden çıkıp salona atlayıverir. Filmdeki rol arkadaşlarının bütün itirazlarına rağmen filme geri dönmeyi reddeder. Filmde havalı bir arkeoloğu canlandıran Tom Baxter ve gerçek dünyadaki hayranı olan Cecilia, birlikte şehri gezerler ve birbirlerine âşık olurlar. Ortadaki tek sorun Tom'un gerçek olmamasıdır.

***

“Kahire'nin Mor Gülü” 1985, ABD yapımı, fantastik bir komedi filmidir. Senaryosunu Woody Allen'ın yazıp yönettiği film Akademi Ödülleri’ne bile aday gösterilmiştir. Sıkıcı, ruh halinizi daha da karartan, yağmurdan hemen önceki havayı andıran klasik Woody Allen filmlerinden biridir. Bence, filmi ilginç kılan olay, o zamanlar ünlü olmayan, “Yüzüklerin Efendisi” filminden “Aragorn” adıyla tandığımız Viggo Peter Mortensen’in de filmde küçük bir rol almış olmasıdır. Hatta o kadar ki, büyük bir gururla ailesini de alıp sinemaya gittiğinde, rol aldığı tek sahnenin de kesildiğini görünce büyük bir hayal kırıklığı yaşar.

***

Hayat işte! Garip bir adalet anlayışı vardır. Viggo Peter Mortensen’in hayal kırıklığı ekranlara çıkamamak iken, aynı Kahire adı ekranlara çıktığı için bazılarına hayal olmuştur. Adıyaman’ın gerçeklerinden kaçabilmek ve Kahire’de eğitim ataşesi olup mutluluğa yelken açmak için sen git Bakana kadar ulaş, sonra torpil notun ekranlara yansısın ve herşey pufffffff! 

Bu yazı toplam (1077) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?