Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kulakların Çınlasın, Cem Yılmaz!

15 Ekim 2012 Pazartesi Saat 18:20

Magazin dünyasının marjinal (sıra dışı) hayatlarına, gözlerinizi ve kulaklarınızı kapatsanız dahi bir şekilde görürsünüz. Duymasanız da duyururlar. İş çıkışı eve geliş saatim ile akşam haberlerinin yayın saati çakıştığı için, üstümü bile çıkarmadan haberleri izlerim. Günün çarpıcı haberlerinden bir iki gelişme haber olarak verildikten sonra nedense kalite dibe vurur. On beş santim topuklu ayakkabılar ve dar mini etekle yürümeye çalışan manken kızlara bakan bıyıklı adamların ne haber değeri varsa, dünyanın en önemli haberini yapmış muhabir gibi davranan kötü makyajlı bir kızın o adamlardan biriyle yaptığı röportaj sırasında, üzerimi değiştirmeye gider vakitten kazanırım.

***

Üzerimi değiştirdikten sonra birkaç kanal daha karıştırır, zevkime uygun haber bulmaya çalışırım. Aradaki fark sizi de rahatsız etmiyor mu? Sanki film seçer gibi haber seçiyorum. Akşam akşam yüzlerce kanal içinde, haber adı altında yayın yapan o kadar çok sözde ulusal kanal var ki, hiçbiri beş para etmez. Ticari kaygıya girdiklerinden olsa gerek, adı haber kanalı ancak ya maç yayınlıyor ya da magazin programı. Halkın istemesi ve talep etmesi bir şeyi değiştirmez, halkın istediğini vermek gibi bir fonksiyon üstlenmelerini kabul edemiyorum.

 

***

Yine böyle bir akşamın sabahında, çayımı içerken on dakika haberlere göz atmak için açtığım gazetenin web sitesinde, son dakika altında erotik bir resmin üstünde yazan “Sosyal Medyada Kalça Yarışı!” başlığının içeriğinin haber değerini gerçekten merak ediyorum. Tirajı bir hayli yüksek bir gazetenin web sitesi, erotik resimler ve neden verildiği anlaşılamayan sözde haberlerle dolu. Bu tür haberlerin, insanların görsel algısını bozduğunu, okuma oranını düşürdüğünü düşünüyorum. Gelişmiş ülkelerdeki, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gazetelere bakarsanız, “Başkan” gibi önemli şahsiyetlerin dışında kimsenin gazetede resmini göremezsiniz. Bizim ülkemizde gazete okuduğunu sanan insanların çoğu sadece gazetedeki resimlere ve başlıklara bakar. 

***

Basın yayın mezunu biri değilim, konunun uzmanı hiç değilim; ancak, “Toplum İçin Zararlı” olarak değerlendirdiğim haberlerden birini seçtim. Şu haberin son dakika olarak verilmesini kim açıklayabilir? “Niran Ünsal, 14 Ocak 2007'de evlendiği Oğuz Türküsev'den 18 Aralık 2009'da boşanmıştı. Hemen ardından aşk yaşamaya başladığı İbrahim Gugu ile 14 Şubat 2010'da imam nikahı ile evlendiğini açıklamıştı. Sevgililer Eylül 2011'de kavga edip ayrılmıştı. Niran Ünsal o günlerde eski eşi Oğuz Türküsev'le yeniden görüşmeye başladı. Daha sonra Oğuz Türküsev'den ayrılıp İbrahim Gugu'ya döndü. Kısa bir süre sonra da hamile olduğunu açıkladı... DNA testi yaptıracak olan Ünsal sonucu eski eşine gönderecek.”

***

Türk halkı olarak merakla bekliyoruz, çocuk kimden? Kulakların çınlasın Cem Yılmaz!

Hani marjinal olan bizdik?

Bu yazı toplam (1001) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?