Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Aleyna

22 Ekim 2012 Pazartesi Saat 17:49

Müftünün biri, Kuran’da var olan ama anlamları çok tehlikeli olan isimleri açıklamış. ''Aileler çocuklarına Kuran'dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela, Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir. Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı demektir'' demiş. Hatta bir de liste vermiş:

  • Kezban: Yalancı.
  • Aleyna: Üstümüze bela sıkıntı aksın.
  • Bekir: Deve yavrusu.
  • Rumeysa: Gözü çapaklı kadın.
  • Hüreyre: Kedicik.
  • Kayra: Eski Türk mitolojisinde “Tanrı” demektir. Allah'tan başka ilah mı olur?
  • Melis: Yunan mitolojisinde “Tanrıça” demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir.
  • Erçin: Ücret anlamına gelir.

 

Dinen mekruh sayılan isimler de olduğunu vurgulayan Müftü; ''Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allaha mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide, Farsça'da dağınık, perişan demektir. İrem, cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Alara, Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır.” demiş.

***

Yukarıdaki açıklamaları en hoşgörülü halimizle, bir din adamı tarafından yapılan talihsiz bir değerlendirme olarak görmek lazım. Talihsizlikler bununla bitmiyor, Müftünün açıklamasından sonra 4 kişi “Aleyna” isminin değiştirilmesi için dava açıyor. İşte buna hiçbir anlam veremiyorum. Biri çıkıp “Kemal” ismi üzerine olumsuz bir yorum yapsa, soluğu mahkemede alacak değilim. İsmimin anlamı bir yana, bir o kadar önemli tarafı da “Baba yadigârı” olmasıdır. Atatürk’e olan sevgisinden dolayı koymuş. Değil Atatürk, sevmediğim bir kişiliğin adını koymuş olsaydı da, adımın benim için değeri anlamından ziyade, onu babamın koymuş olmasıdır.

***

Anne ve babanız bir gün ebedi hayata intikal ettiklerinde, geride size ne bir ev, ne bir araba, ne de tek kuruş para bırakamayabilirler. Ancak, her anne ve babanın çocuklarına mutlaka bıraktığı en az bir değer vardır. O da isminiz. İsminize de sahip çıkmayacaksanız, hangi değerden ve kültürden bahsediyorsunuz? Gayrimüslim isimlerine nefretle bakmayı da, bir din adamına yakıştıramıyorum. (Not: Ayrıca Müftü efendi, “Gülsüm”ü mekruh kılmışsınız ama sevgili Peygamberimizin üçüncü kızının adıdır, bilgilerinize!)

Bu yazı toplam (1116) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?