Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Benim Adım Khan

30 Ekim 2012 Salı Saat 20:00

“İyi insan ve kötü insan. İnsanlar arasında başka fark yoktur.” Benim adım Khan (My Name Is Khan), otizmin bir türü olan asperger sendromlu Müslüman bir Hintli’nin hayatını izlediğimiz bir film ve özetle bu mesajı vurguluyor. Bilim, teknoloji, eğitim, siyaset derken insanlık değerlerimizden nasıl uzaklaştığımız gerçeğini hatırlattı bana bu sıradan Bollywood yapımı film. Güncel bir konuyu değerlendirirken bile dini, kültürel, siyasi, etnik tartışmaların içinde ister istemez bir tarafa yakın buluruz hep kendimizi. Kendi düşüncemiz dediğimiz görüşlerimizin altında bile ya etnik kökenimiz vardır ya da dini tercihimiz.

***

Karan Johar’ın yönettiği filmin başrollerinde Bollywood’un birbirine en çok yakıştırılan ikililerinden Shah Rukh Khan ve Kajol yer alıyor. Filmde, iki bölüm iç içe olarak işleniyor diyebiliriz. İlk bölüm, Rizvan Khan’ın çocukluğundan başlıyor. Asperger sendromlu Rizvan, hastalığının ne olduğunu bile bilmeyen annesinin ilgisi ve sevgisiyle kendini sürekli iyi bir insan olarak geliştirmeye çalışıyor. Ancak bu hiç kolay değildir, otistik biri olarak herkesin taraf tutarak yaklaştığı konulara sıra dışı bakış açıları getirmek.

***

Filmin ikinci bölümünde, eşine verdiği sözünü tutabilmek için, ülkede sürekli seyahat ederek Amerikan Başkanı’na ulaşmaya çalışan ve tek amacı onun karşısına çıkıp “Benim adım Khan ve ben terörist değilim.” diyebilmek olan Rizvan’ı izliyoruz. Çocuğunu kaybeden bir annenin, çocuğunun ölümüne eşinin Müslüman kimliğinin neden olduğu düşüncesinden, kocasına karşı ironik bir başkaldırısıdır bu talep. İnsanlar arasında hiç ayrım yapmadığını söyleyenlerin, nasıl bir anda çocuğunu kaybedince tüm o değerlerinin sadece birkaç sözden ibaret olduğunu ve kocasından nefret edebilecek kadar düşman haline gelebildiğinin bir örneğidir aynı zamanda.

***

Değişmeyen tek adam vardır. O da Rizvan Khan. Ne diğerleri gibi 11 Eylül saldırıları sonrasında Amerikan halkının tepkisinden çekinip müslüman simgelerinden arınmış, ne de tek amacı Başkanla konuşmak iken bir anda terörist muamelesi ile türlü işkenceler karşısında kendisine yapılanlara düşmanca bakmıştır. Aynı zamanda iyi bir tamirci olan Rizvan, kendisine sıcak ve soğuk hava vererek işkence eden FBI yetkililerine, saf bir yürekle klimalarını tamir etmeyi bile teklif eder.  

***

Amerika’da, müslüman, otistik, Hintli bir karakter üzerinden insanları ve insanlığın değer yargılarını eleştiren, hiçbir taraf tutmadan, ne hale geldiğimizi ortaya koyan başarılı bir film. Onun adı Khan ve o terörist değil!

Bu yazı toplam (1028) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?