Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

İkisi bir arada

30 Ekim 2012 Salı Saat 20:02

Bayramı bekledik heyecanla ve geldi de gitti bile. Zaten hep böyle büyük istekle beklenen günler bir çırpıda geçiveriyor. İnsan her anın kıymetini bilmeli derler ya işte böyle zamanlarda bu sözün manasını daha iyi kavrıyor insan. Elimizde olmadan uçup gidiyor zaman tüy misali…

***

Bayramlar çocukluğuma dair en güzel anılarımı barındırdığım zamanlar oldu hep. O telaşlar, yeni kıyafetler, misafirler ile yüksek sesli konuşmalar, kahkahalar, uzun süredir görüşülmeyen insanlarla yeniden buluşmalar demek oldu hep hatırımda. Bayram hep en özeldi. Gurbette olunca bayramların anlamı da değişti, başkalaştı birden. Hüzünle mutluluk karışımı bir duygu biçiminde artık bende bayramlar. Çocukluğumdaki o anları en çok bayram zamanlarında arar oldum. Anne babamdan gelen bayramlıkları, el öpülünce güzel mendiller eşliğinde verilen harçlıkları, evde kokan mis gibi yemekleri, babamın içindeki coşku ile teypten mutlu şarkılar çalmasını, kalabalıklar eşliğinde yenen şen şakrak yemekleri özler oldum. Bayram artık çocukluğumda olduğu gibi değil, o da büyüdü benle. Çocukluğumuzda bıraktığımız tüm o değerli şeyler gibi eskidi, büyüdükçe azaldı sanki ama daha da kıymetlendi. Ne olursa olsun, haberlerde ne kadar o kötü havadisleri alsak da yine de bayramı Türkiye’de yaşıyor olmak çok güzel bir duygu. Halen nasıl bu kadar aynı kalabiliyor yurdum insanı hayret ediyorum. Bazen çok sinirleniyor ve üzülüyorum ama memleketimin insanının o bayram coşkusu ile dolup taşan yüreğinin gözlerindeki yansımasını görünce tüm buzlarımı eritiyorum ben de aramızdaki. Bayram süslü bir hediye paketi gibi görünüyor gözüme, bir an evvel sahip olmak için can attığım.

***

İçinde yaşamayınca bilemez insan. Türkiye’de artık sadece tatil günleri olduğu için bayramları bilen insanlar var nerede o eski bayram sabahları, nerede o Barış Manço’dan ‘bugün bayram erken kalkın çocuklar’ diye avaz avaz evin içinde bağıran çocuklar. Bu şarkıyı bilmeyen, hayatında melodisine hiç aşina olmamış çocuklar var.  Ben hala her bayram sabahına içimde o şarkı ile başlarım. Umarım benim çocuklarım da o şarkıyı söyleyerek güzel bir bayram sabahına başlarlar tüm güzel anıları ile büyüdüklerinde bile!

Bu yazı toplam (863) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?