Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Fatih’i sızlatan anmada daire cemaate "bağış"lanmış

22 Temmuz 2010 Perşembe Saat 07:54

Örgütlü yaşam biçimi, bir insanın bence olmazsa olmazı. Örgütlü yaşamın önemi ve ne şekilde olması gerektiğine dair daha önceki yorumlarımda da ifade ettiğim biçimlere yine değinmeyeceğim. Bugünün yorum konusu haberde takipçiliğin önemine atıfta bulunarak cemaat eksenli “örgütlü” yaşam.

Gebze’nin olağanüstü gündem yoğunluğu şahsım ile birlikte bu mesleğin içinde yer alanların kendi sorunları ile ilgilenmesinin bile önüne geçiyor. Buna bir de ama ekonomik şartlar, bir de alttan gerçek anlamda gazetecinin yetişmemesinin getirdiği kadro eksikliği ekleniyor ki devamı, başka ayakları da olan birçok haber, yorum arada kaynıyor.

Bu köşenin sürekli okurları Fatih’in İstanbul’u fethinin yıldönümünde –yanılmıyorsam- Menzil cemaati veya dergahı ile ilişkili Gebze Sosyal Faaliyetler Derneği’nin fetih etkinliğine ilişkin değerlendirmemi bilirler. İşte o içi boşaltılan, Fatih Sultan Mehmet’in bence kemiklerini sızlatan, maneviyattan alabildiğine uzaklaştırılan maddi içerikli etkinlikte bir “talihli”ye “hediye” edilen, Fi Yapı’ya ait daire, o “talihli” tarafından ya derneğe, ya cemaate ya da Semerkant yayınlarına bağışlanmış.

Ben o akşam stada gittiğimde henüz etkinliğin ortalarında yine klasik mide spazmına yakalandığımdan ötürü çekilişe kadar kalmadım. Ancak Umre gezisi dahil diğer hediyeler ile birlikte 150 bin TL’yi aşan değerde “hediye”lerin “talihlileri” bulduğu çekiliş yüksek olasılıkla noter huzurunda da yapılmadı.

Görüyor musunuz vahşi kapitalizmin geldiği noktayı.

Yüksek olasılıkla Fi Yapı tarafından ekonomik olarak desteklenen etkinlikte güya firmanın insanlara daire hediye edeceği duyuruldu. Hikayeden bir çekilişle o daire zaten önceden anlaşılan kişiye “çıktı.” O “talihli” de asgari 100 bin TL ederindeki daireyi bir yerlere bağışladı.

İnsanları manevi değerleri üzerinden kandırmak, bir şekilde kullanmak ne yazık ki bu kadar basit işte.

Hala ve ilk fırsatta arada başka sel, yangınlar, o şu bu ayrıntılar olmasa çok daha sağlıklı bir araştırma yapıp habere de dökeceğim işi.

Bu düşüncelerim ve kuşkularım ekseninde haber yapamıyorum çünkü elde net veri yok.

Şayet cemaat, dernek veya Semerkand’dan konuya ilişkin olarak yanıt hakkı bağlamında bir açıklama gelirse buradan yer de vereceğim ancak şimdiye kadar ki iki yoruma bir açıklama gelmedi.

Okumamış veya bu gazeteyi, şahsımı kaale almamış olabilirler. Umurumda bile değil. Ancak susmak onaylamaktır ve suskun kaldıkları her yorum, haber iddialarımı tezleri doğrulatmaktadır.

Gebze’de cemaat eksenli örgütlenmenin nelere mal olduğunu Fettullah Gülen cemaati ekseninde de bariz yaşadık. Her bir pratikte “Hoca efendileri”nin “ahlak” anlayışını da aleni deşifre ettiler. Bir yerde iyi de oldu. İnsanların manevi değerlerini sömürüp bunun üzerinden palazlanmaya çalışanlar her bir pratiklerinde daha da batıyorlar. Yanıt veremiyorlar çünkü verebilecekleri yanıt yok.

Menzil dergahına, cemaatine ilişkin aldığım bir diğer duyum Adıyaman’ın Menzil Köyü’nde insanların türlü işlerde, gönüllü olarak çalıştırıldığı. Hatta öyle bir hale gelmiş ki insanlar o köye kadar gitmek için ulaşım bedellerini bile kendi bütçelerinden karşılıyormuş. Gebze’de de özellikle Köşklüçeşme ile Cumhuriyet Mahalleleri arasındaki bölümde yoğun bir çalışma içinde olduklarını bizzat gözlemliyorum. Benzer dokulu yerlerde de çalışmaları vardır, olacaktır.

Ancak cemaatler de dokunulamaz, eleştirilemez yapılanmalar değildir.

Şahsım adına Cumhuriyet Meydanı’nda suyu çıkartılan kermes etkinlikleri hariç benim favorim Süleymancılar. Bir iki çıbanları hariç çok daha samimi, gerçekçi ve üretkenler. Dünya ve ülkemizdeki kirlilikten paylarına düşeni nispeten az almışlar. Örgütlü yaşamı ille de cemaat ekseninde yapmak isteyenler için bence seçimlerinde biraz dikkatli olmalı. Ne yapıp edildiğini süzmeli diyorum. Başka da bi’şi demiyorum.

 

Bu yazı toplam (1107) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?