Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Neden Cumhuriyet Bayramını Kutlamak Zorundayız?

30 Ekim 2012 Salı Saat 20:16

Sevgili okurlarım Ekim aylarına yeni adım attığımız günlerde Cumhuriyet Bayramına sayılı günler kala Cumhuriyet Rejimi ile ilgili bir şeyler karalayayım dedim. Bir anlamda Cumhuriyet Bayramı Türk ulusunun yok olmaktan kurtulmalarını, bugün hür bağımsız olarak yaşadıkları topraklara sahip olmalarından dolayı kutladığımız bir bayramdır. Ayrıca Cumhuriyet; İnsanca yaşamanın, özgür olmanın, yönetenleri özgür irade ile seçebilmenin, demokratik yolla seçilenleri denetleyebilmenin, hukuk sisteminin egemen olduğu insanca yönetim özellikleri, cumhuriyet rejiminin vazgeçilmezleridir. Mustafa Kemal Atatürk, ulusundan aldığı güçle, Bağımsızlık Savaşı’nı kazandıktan sonra, Türk Halkı’nı uygar bir toplum yapmak için birçok alanlarda devrimler yapmıştır. Bunların en başında gelen, babadan oğula geçen Saltanat Yönetimi”nden, halkın kendi kendini idaresi olan Cumhuriyet Yönetimi”ne geçmesidir. Cumhuriyet yönetiminin en önemli erdemi; birbirlerine “ümmet bağları” ile bağlı olan toplum bireyleri, “ulusal bilinç” ile birleşerek “vatandaş” olma konumuna yükselmesidir. Böylece, aklın ve bilimin üstünlüğünü benimseyen, özgürce düşünebilen, kararlarını bağımsız ve sorumluluk bilinci içinde verebilen olgun bireylerden oluşan bir toplum yaratılmıştır. Cumhuriyet’in getirdiği özgürlükçü ortamda kendini ifade etme ve geliştirme olanağı bulan yurttaşlar, ülkemizin çağdaş dünya ile bütünleşme sürecine hız katmıştır. Cumhuriyetin ilanından öncesi ve sonrası dönemde olan bitenler hatırlanmazsa Cumhuriyet Bayramı'nın önemi anlaşılamaz. Bakın sevgili Bizim Darıca okurları işgal devletlerinden taşeron Yunanlı askerleri 15 Mayıs 1919 yılında İzmir’i işgal etmişlerdir. 18 Mart 1920 yılında son olarak Osmanlı Meclisi toplanıldı.  20 Mart 1920 yılında Emperyalist devletler İstanbul’u işgal ederler.  23 Nisan 1920 yılında Ankara’da bağımsızlığa susayan halkın gönderdiği milletvekilleri toplanırlar. 22 Ağustos 1922 yılında ise Sakarya meydan savaşı başlanır. 30 Ağustos 1922 yılında ise Dumlupınar savaşı kazanılır.9 Eylül’de Türk ordusu İzmir’e girerek düşmanı denize döker.1 Kasım 1922 yılında saltanat kaldırılır.24 Temmuz 1923 yılında Lozan Barış anlaşması imzalanır.29 Ekim 1923 yılında ise bu ülkenin yaşam tarzına en uygun rejim olan CUMHURİYET Rejimi ilan edilir. Bundan sonra birçok devrimler yapılmasına devam edildi. Fazla konuyu dağıtmadan cumhuriyetin ilanı, Türk ulusunun var olma ve bu topraklara sahip olma mücadelesinin önemli bir temel taşıdır. Ama "mücadelenin son durağı" değildir. "Milli Mücadele" cumhuriyetin ilanından sonra da her alanda devam etmelidir. Sevgili okurlarım Turgut Özakman’ın Cumhuriyet Türk Mucizesi kitabını okumalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabı heyecanla okuyunca bir kere daha anladım ki, o büyük insan, o büyük deha, o büyük Atatürk ne müthiş bir insanmış!..
Bazı kendini bilmez meczuplar, beyinleri yıkanmış hastalıklı kafalar, Ortaçağ özentileri içinde dil uzatsalar da, Atatürk niye büyüktür?
Niye hiç eksilmeyen minnet ve saygıyla anarız onu?
Bunu cevabını birçok kimse, özellikle genç kuşak ne yazık ki bilmiyor!
Sevgili gençler; Cumhuriyet'in ne kadar büyük bir nimet olduğunu anlamak için İran’ı, Afganistan'ı, Irak'ı, Arap Emirlikleri'ni, Suudi Arabistan'ı, Pakistan'ı, Suriye'yi, Mısır'ı, Libya'yı, Tunus'u, Cezayir'i, Fas'ı, Müslüman Afrika'yı düşünün. Atatürk Cumhuriyeti'nin bizlere nasıl mucizevî bir armağan olduğunu unutmayın. Sonuç olarak Cumhuriyetin sağladığı kazanımlar ve getirdiği erdemler için ve bu gün soluduğumuz tüm özgürlükler için, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar şükran duysak azdır. O’nun “en büyük eserim” dediği Cumhuriyeti korumak ve dünya durdukça yaşatmak, her vatandaşın canı pahasına asli görevi olmalıdır. Cumhuriyetin erdemleri buna değer sevgili kitapkurtları…

Bu yazı toplam (1010) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?