Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Samsunda işçileri kim öldürdü?

26 Kasım 2012 Pazartesi Saat 21:46

Samsun'da 5 işçinin yaşamına mal olan kazanın yaşandığı Eti Bakır İşletmeleri'nin sahibi Cengiz Holding'e ait iş yerlerinden daha önce çok sayıda ölümlü kaza yaşandı. Holding'in AKP'ye yakınlığı dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Samsun'a bağlı Tekkeköy İlçesi Selyeri Mevkii’nde kurulu yaklaşık 400 işçinin çalıştığı Eti Bakır İşletmeleri’nde 300 tonluk tank kapağı, montaj sırasında, tankın zemininde bulunan işçilerin üzerine düşmüş, dev kapağın altında kalan işçilerden 5’i olay yerinde yaşamını yitirmişti. 1’i ağır olmak üzere 11 işçi de yaralanırken 2 işçiye de hala ulaşılamadı. İşletmede bir ay önce bir işçi de kamyon altında kalarak hayatını kaybetmişti. Ancak Cengiz Holding’in hayatına mal olduğu işçiler Samsun Eti Bakır İşletmeleri ile sınırlı değil.

Cengiz Holding İnsan öğütüyor!
Bundan sekiz yıl önce, 8 Eylül 2004’te Kastamonu’nun Küre ilçesinde Aşıköy yeraltı bakır ocağında çıkan yangında 19 işçi hayatını kabetmiş,19 işçi de yaralanmıştı. Kazanın yaşandığı tarihte bakır ocağını, Samsun’daki tesislerle birlikte 33 milyon dolara satın alan Cengiz Holding bünyesindeki CE-KA İnşaat Makine Madencilik Petrolcülük Turizm Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş. işletiyordu.

Adana’da ise 25 Şubat 2012 Göksü Irmağı’ndaki Sabancılara ait barajın tünel kapağı patlamış baraj yatağında çalışan 10 işçi sulara kapılarak hayatını kaybetmişti. Barajı Enerjisa adına yapan firma yine Cengiz Holding’e ait Cengiz İnşaat’tı. Kaza inşaatın hızla bitirilmeye çalışılması nedeniyle gerçekleşmişti. İnşaatı bitmeyen HES’te su tutulmaya başlanmış, Kapağın su sızdırmaya başlamasından sonra da güvenli tahliye işlemi yerine inşaata devam edilmişti. Sızan suyu patrona bildiren ve endişelendiklerini söyleyen işçilere patronun yanıtı “O sular balıklar için” olmuştu.

Bakan’ın Cengiz Holding çelişkisi
Adana’da yaşanan baraj kazasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajın özel sektör tarafından işletildiğini söylemiş Devlet Su İşleri’nin özel şirketleri denetlemesine imkan veren yönetmeliği iptal eden Danıştay’a yüklemiş, denetim yapamamaktan yakınmıştı.

Aynı Bakan Eroğlu, bugün Limak, Kolin ve Cengiz İnşaat ortaklığı ile yapılacak Yusufeli Barajı için Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ünde düzenlenen yapım iş sözleşmesinin imza törenindeydi. Törende “HES’lere karşı çıkanların aklından zoru olması gerekir” diyen Eroğlu, Limak, Kolin ve Cengiz İnşaat’ı överek Türk müteahhitlerin başarılarından bahsetti. “Bir gün bütün dünya bizim şantiyemiz olacak” dedi.

AKP Cengiz Holding'i ihya etti
Cengiz Holding AKP döneminde hızla büyüyen sermaye gruplarından birisi. Mehmet ve Ekrem Cengiz kardeşlerin kurduğu Cengiz İnşaat, Türkiye’de holdingleşirken dünyada da beş ayrı kıtada çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor. Cengiz İnşaat; dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasında yer alan, 22 Türk inşaat şirketi arasında bulunuyor.

Madencilik, inşaat, enerji, turizm, makine ve sigorta alanlarında faaliyet gösteren Cengiz Group bünyesinde, Cengiz İnşaat, Ce-Ka İnşaat, HCM Makine, Balen Makine Enerji, Bana Turizm, Cengizler Sigorta ve Cengiz Enerji bulunuyor. Grubun lokomotif şirketi Cengiz İnşaat, 55 milyon dolarlık iş makinesi parkına sahip.

Erdoğan’ın hemşehrisi olan Mehmet Cengiz’in Başbakan Erdoğan’la olan yakın ilişkisi dikkat çekiyor. Erdoğan’ın bir Karadeniz gezisinde, kendisine yakası açık gömlek giydiği için Mehmet Cengiz’e, “Ne o yakan bağrın açık, kabadayılığa mı soyundun? Bu ne ayak” demişliği, Cengiz’in ise Erdoğan’a “Moda Başbakanım” cevabı vermişliği var.

Bu samimiyetin ödülü olarak 4 milyar dolar yatırım değerindeki Seydişehir Alüminyum tesisleri de CE-KA İnşaatın sahibi Mehmet Cengiz’e 305 milyon dolara satıldı. Bu satış , tesislerin haricinde, kurumun kasalarındaki nakitleri, stoklardaki satışa hazır ürünleri, 7 adet boksit maden sahasını, taşınmazları, Antalya’da limanı ve Oymapınar barajını da kapsadığı için Cengiz Holding’e neredeyse bedavaya geldi.

60.000 ton/yıl kapasiteli Seydişehir Eti Alüminyum Tesislerinin enerji gereksinimini karşılaması amacıyla projelendirilen ancak özelleştirilme yapılana kadar tesise verilmeyen Oymapınar Barajı, tesisi alan firmanın kâr etmesi gerekçesiyle tesisle birlikte, Cengiz Holding'e Eti Alüminyum’a devredilmişti. Oymapınar’ın bağlanmasıyla birlikte Eti Alüminyum, dünyada en ucuza alüminyum üreten entegre tesis olma özelliğine sahip oldu.

Seydişehir özelleştirmesine ilişkin davada Mahkeme, usulsüzlük olduğunu belirterek özelleştirmeye ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak kararın üzerinden yıllar geçmesine rağmen tesis kamuya geri iade edilmedi.

Bu yazı toplam (1132) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?