Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Annelerine dönüşen kadınlar

26 Kasım 2012 Pazartesi Saat 19:50

Kadın olmak ve kadınlık üzerine yazılanlar sanki yazıldıkça çoğalan, hiç bitmeyecek maceraların dolu olduğu kocaman bir roman gibi. Anne olmak da bu romanın içindeki en mühim bölümlerden birisi. Ama başka bir önemli kısım var ki o da her kadının günün birinde annesine dönüştüğü gerçeğini kabullenmesi ve o gün geldiğinde yeni haliyle yaşamayı öğrenmesi gerektiği kısım.

***

Ben her gün daha çok annem oluyorum. Ellerim, mimiklerim, sesim, sözlerim ve hayattaki varlığım tıpkı annem gibi. O beni doğurduktan sonraki yıllarda başka biri olarak yaşadım hep ama şimdi artık ona dönüşme vakti.

Herkes bu yollardan geçiyor farkında olarak veya olmayarak. Bazen sadece dışarıdan bir göz görüyor o benzeşmeyi ve size söylediğinde uçup gidiyor gibi hissediyorsunuz. Oysa o sözler ağızdan çıktıktan sonra gelip üzerinize yerleşiveriyorlar. Anneme benzemek fikri beni çok heyecanlandırıyor aslında.

Onun hakkında bilmediğim bu kadar fazla şey varken ona dönüştüğümü bilmek zamanda yolculuk fikri kadar çılgınca. Onun bedeninden hayata vardığım için mi tüm bu benzerlikler, onun içindeyken tüm o hislerini, gizlerini, içinin tadını aldığım için mi oluyor tüm bunlar?

Ne zaman ellerime baksam annemi görüyorum. Sanki üzerindeki lekeler bile ona benziyor. Gözlerimi kapattığımda bazen kendimi oymuş gibi hissediyorum. Hele gençlik fotoğraflarında gördüğüm o yüz nasıl da benim hayata bakışımı anlatıyor. Gülüşü bu kadar mı ben olabilir? Hangimiz asıl olan?

***

Elbette farklılıklarımız var ama ben onunla bu bir olma halini çok seviyorum. Benim yapabildiklerimle onu çoğaltıyorum sanki. O da tüm eksiklerini benimle tamamlıyor. Ne zaman güzel kokulu yemekler pişirsem, daha bir annem edasıyla bakıyorum gözlerimin gördüğü her şeye. Sevdiklerimiz bile bu kadar mı benzer. Sevdiğimiz adamlarda mı bu kadar eş olabilir? Ne zaman kendime kızsam üzülüyorum bu yüzden ve hep mutlu anlara gidiyor aklım. Ne zaman sesini duysam rahatlıyorum çünkü onun bildiklerini ona yeniden anlatıyor gibi hissediyorum.

Kimi kadın belki de gerçekte annesi olmak istemez, bunu tercih etmez. Yine de olur ama. Bir erkek babası olmayabilir ki olmayanlar çoğunluktadır belki de ama kadınlar öyle değil. Ne kadar kabul etmeseler de kadınlar hep annelerine dönüşürler günün birinde. Bir bakışla o olurlar, bir sözde o olurlar, bir ağlayışta, bir yakarışta, bir bağlanmada veya bir kavgada, heyecanlı bekleyişlerde, tatlı sohbetlerde, yalnızlık anlarında hep o dönüşümü yaşarlar. Anneler hayattaki en önemli duraklarımızdırlar.

***

Eğer annenize benzeyeceksiniz diye endişeleniyorsanız tüm bu kaygıları bir kenara bırakıp sakince bekleyin o büyülü zamanların gelmesini. Her yeni yaşınızda o olmaya bir adım daha yaklaştığınız için sevinin. Belki de hayatınızda yaptığınız en anlamlı şeydir ona dönüşmek ve unutmayın bir gün size benzeyen bir kızınız olduğunda o da zamanı gelince size dönüşecek ve birlikte her gün daha da güzelleşeceksiniz!

Bu yazı toplam (934) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?