Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Şekerpınar’da hırs aklı yenince

26 Temmuz 2010 Pazartesi Saat 07:18

Bir konu üzerine fikir, düşünce yürütmek için konunun “Giriş”, “Gelişme” ve “Sonuç” aşamaları üzerinde bilgi sahibi olmak gerekir. Şekerpınar’daki arsa davasında “Giriş” ve “Gelişme” aşamaları üzerine hayli bilgi sahibiyim. Henüz nihai bir “Sonuç”a varılmamakla birlikte mevcut yapıdaki “Sonuç” üzerinden de hayli bilgiliyim.

AKP İl Başkanı Zeki Aygün’ü cumartesi günkü basın toplantısına itekleyen gazete olmuş olabiliriz. Şöyle ki önceki cumartesi günü ilçemizdeki temaslarından ötürü bir araya geldiğim CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, bir sonraki gün Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş’ın babası Zahit Akbaş’ın cenazesinde bir araya geldiğim AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar ile konuya ilişkin görüşmelerim sonrası salı günü yaptığımız haber toplantıyı veya zaten yapılacak toplantıya bu konunun da dahil edilmesini tetiklemiş olabilir. Cuma günü Demokrat Gebze Gazeteötesi’nde çıkan haberde de farklı şekilde yer aldı. Gazeteötesi cumartesi günkü haberinde de gerek şahsım nezdinde başkalarının emeğine saygısızlık etti. Gerekse, “İlk biz yapmıştık” türü yaklaşımla şahsımın da aralarında bulunduğu okurunu kandırdı. Bu taktik ya diğer refiklerini takip etmeme gibi bir eksiklik, ya da bilinçli olarak emek hırsızlığı ekseninde yapıldı ki ben aslında hiç şaşırmadım. Aslında bu tepkim burada yer almayacaktı ama “falanfilan bombahaber.com” türü korkaklara yakışır şekilde ismini, kimliğini saklayarak haber ve yorum yapma huyum olmamasından esasla gazeteötesinin okur bölümüne gönderdiğim tepkimin yer almamasından ötürü buradan teşhir etmek durumunda kaldım.

Cumartesi günkü basın toplantısını geçen haftanın gelişmeleri ekseninde iyi okumak lazım.

Dava, Çayırova için ne büyük bir seçmen hatası ve talihsizliğidir ki Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş tarafından açılmış, meselenin siyasete bulaşması Zeki Aygün’ün Çayırova İlçe Teşkilatı’ndaki divan toplantısında her ağlayana emzik verilmeyeceği türü yaklaşımı ile tavan yapmıştır. (Bakınız: Ovapınar Gazetesi’nin sitesi)

Aygün yanlış yapmıştır ancak ne zaman nerede ne diyeceğinin ölçüsü olmayan Aygün’ün yanlışını, Akbaş’ın yanlışı tetiklemiştir.

O saate kadar meseleyi iktidar partisi ile çözme amacında olan Şekerpınarlılar, bu laf üzerine diğer siyasi partiler ile diyaloga geçmiş ve en büyük, en samimi desteği CHP’den, Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya ve KBB Meclis üyesi ve grup sözcüsü Avukat Fahri Örengül’den görmüştür.

Bugün itibariyle en az üç parça olduğu gözlenen AKP Çayırova İlçe Teşkilatı da süreç içinde büyük bir hata yapmış, 12 Mart’ta ilçeye gelen Başbakan Erdoğan’ı üstelik o ziyaret öncesi Ankara’yı ziyaret etmelerine rağmen bilgilendirmemiştir. Bu hata, Aygün’ün basın toplantısındaki ifadesinde de teşhir olmuştur.

Halk lehine çözümün er veya geç kaçınılmaz olduğu bu davada kış aylarını göreceği gözlenen zafer şahsımın “İlkay Akkaya” diye de namlandırdığı Gülnur Erengül şahsı, Şekerpınarlılar kurumsalında halkın zaferi olacaktır. Sivil toplum anlamında cumartesi günkü gafına rağmen Şekerpınar ve Cumhuriyet Mahalleleri Derneği’nin zaferi olacaktır. Kişilerden arınmış siyasette ise CHP için bir artı değer olarak kayda geçecektir.

Mesele tatlıya bağlandığında AKP aynı 1 Mayıs Taksim vakasında olduğu gibi “Biz verdik” konumuna bürünecektir halbuki korunacak ne varsa, kendisine ait malı koruyan halk korumuş olacaktır. Meseleye halkın alımı olarak bakmak da yanlıştır. Arsa zaten sahibinindir, halkındır.

 

Meselede CHP’nin doğal ve hak ettiği siyasi primin önünü açan Zeki Aygün gerek kurumsal, gerek kişisel çıkışla hem partisine, hem de parti içi kişisel siyasette kendisine prim sağlamak için neredeyse iki yaşına giren bir konuya ilişkin ilk kez bu kadar geniş konuşmuştur. Onu bu çıkışa iten etken, Ayar’ın da kendisine pay çıkarma girişimidir. (Bakınız: 20 Temmuz tarihli gazetemiz)

Zeki Aygün, Kocaeli Gazetesi’ne verdiği röportajda kısmen de ifade etmiştir ki milletvekili aday adayıdır. Havada karada aday adayı Eyüp Ayar ile alt kimlikler ekseninden birbirine rakiptir. Aygün’ün en büyük avantajı Çayırova’da yaklaşık 100 kişiye icraatlarını ve referandumu anlatan Eyüp Ayar’ın ilçedeki tüm imaj ve karizmasının yerle bir olmasıdır. Akbaş’ın adaylıktaki bir numaralı destekçisidir ve Akbaş’ın her haltında fatura Ayar’a da kesilmektedir. Ayar üstelik Meclis’in tatile girmesi ve Zeki Aygün halihazırda İl Başkanı olmasına karşın o toplantıya da gelmemiştir.

 

Bu yazı toplam (1016) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?