Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Korku Tüneli

10 Aralık 2012 Pazartesi Saat 19:54

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na giren 1 milyon 837 bin adaydan, 700 bini matematik alanında sıfır çekince, Milli Eğitim Bakanlığımız duruma el koyma kararı almış. TÜBİTAK işbirliğinde, matematik müfredatı baştan sona yenilenecekmiş. Okullardaki ders müfredatının geliştirilmesi ve öğrencilerin anlayabileceği bir düzeye getirilmesi için yoğun bir çalışma içerisine girilmiş. Özellikle matematik alanında öğrencilerin en çok zorlandığı bölümler incelenecek, bu bölümlerin daha basit ve anlaşılır yöntemleri araştırılarak müfredata dâhil edilecekmiş.

***

Çok yerinde bir karar. Bu çalışmayı, son yıllarda eğitim alanında gördüğüm en yerinde tespit ve proje olarak değerlendiriyorum. Birçok sınavda matematik alanında sıfır çeken öğrencilerin sayısı ülkemizde hiç de azımsanmayacak bir boyutta. Hatta bu sıfırcıların çoğunluğunu kız öğrencilerimizin oluşturması ayrıca araştırılmalıdır. Her platformda cinsiyet ayrımcılığına karşı anti tez geliştirenlerden bu konuyu da irdelemelerini ve ilgiyi arttıracak öneriler geliştirmelerini beklerdim.

***

Kendi adıma, tespitlerim şudur: Her türlü başarısızlığın arkasındaki temel neden korkudur! Ne yazık ki, bu ülkede yaşamak da korku üzerine kuruludur. Polisten korkulur, askerden korkulur, babadan korkulur, öğretmenden korkulur, matematikten korkulur, sınavı kazanamamaktan korkulur, komşunun çocuğu kazanırken kazanamamaktan daha çok korkulur, işsiz kalmaktan korkulur, gelecekten korkulur...

***

Bu kadar korku içinde başarının gelmesi ya tesadüfidir ya da geçici. Eğitim alanında yarışmanız beklenir. “Senden iyi olanlar gibi olmak istiyorsan daha çok çalışmalısın, yoksa başaramazsın, başaramazsan bu toplumda yaşama şansın yok” uyarısını iliklerinize kadar hissedersiniz. Velhasıl, her türlü korkuyla sindirilmiş öğrenciler ürkek birer insan haline gelirler. Yaratıcı ve başarılı olmaları da beklenemez. Karakter olarak biraz cesur olanları ise, haylaz ve isyankâr bir kimliğe bürünerek eğitim hayatından koparılmıştır.

***

Bizim eğitim sisteminde matematik formüllerin ezberletildiği bir ders olmaktan öteye gidememiştir. Nasıl notaları ezberleyerek müzikte başarılı olmak mümkün değilse, formül ezberleyerek hiçbir yere varılamaz. Umarım geliştirilecek yeni sistemle birlikte bu yanlıştan dönülür ve matematik her öğrenci tarafından tercih edilen bir ders haline gelir.

Bu yazı toplam (976) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?