Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Özalp’ın Dilovalı’ya üç günlük sözü var!

28 Temmuz 2010 Çarşamba Saat 08:13

1994 yılından beri, iki araya karşın içinde yer aldığım bu meslekte “Sınırlı sorumlu” modunda etkin olduğum her bir yerin ayrı bir önemi, sempatisi var şahsımda. Tavşancıl, Şekerpınar, Eskihisar, Tepemanayır dörtgenindeki yeni tanımlama ile Gebze bölgesinde hemen her mahallede, köyde yaşanmış bir anım.

Balık hafızalı bir toplum olduğumuz söylenir ama meslek gereği balık hafızalı olma şansım yok. Hatta ben bugün burada yazdığım yorumu toplu taşıma ücretlerine zam geldiğinde gündeme getirecek, Özalp Turizm’in sahibi Fuat Özalp’ı “Dilovalı’yı üç gün eski tarifeden taşıyacağına dair, dönemin Belediye Başkanı Musa Kahraman’ın da olduğu ortamda söz vermiştin. Sözünü tut” diye yazacaktım.

Ancak Dilovası Belediyesi’nin temizlik hizmeti alım işi ihalesinde en düşük teklifi Özalp Temizlik firmasının vermesinden esasla aklıma takılmış oldu.

Hadise şu sevgili okur:

Toplu taşımaya 2005 yılında yapılan zamda tarife Gebze – Dilovası hatlarında geçerli olduğu günden önce uygulanmaya başladı.

Şahsım adına o dönem çalıştığım Gebze Haber Gazetesi’nde kendi çapında kıyamet kopartmıştım. Ancak konunun bir numaralı muhatabı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki KOMEK’ten “gık” bile çıkmamıştı. Halbuki bu bariz bir usulsüzlük, halktan edinilen haksız bir kazanç idi.

Konunun bir diğer muhatabı ise Fuat Özalp’ın sahibi olduğu Özalp Turizm idi. Onlardan da “gık” çıkmadı.

Fuat Özalp ile yerel seçim öncesi, Dilovası Belediye Başkanı Musa Kahraman’ı makamını ziyaret ettiğim bir esnada rastladım ve Kahraman’ın yanında, “Siz yeni tarifeyi erken uyguladınız” dedim. Fuat Özalp, bir diğer yeni tarifede iki veya üç gün, eskiyen tarifenin uygulanarak haksızlığın bir şekilde giderileceğini söyledi.

Ben bu yorumu bugün biraz da kasıtlı olarak yazdım. Bilindiği üzere bu tip ihalelerde tekliflerin verilmesinin ardından Belediye Başkanı’nın işin kime verileceğine dair onay için 15 günlük süresi var. Kaldı ki işi en düşük teklif veren firmanın alacağına dair bir şart da yok. Nice örnekleri yaşanmıştır ki en düşük teklif verenden daha yüksek teklif verenlerin işi aldığını da tanık olunmuştur.

Şimdi ve bence günümüzün Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’a da Dilovalı’nın hak ve çıkarlarını koruma konusunda o veya bu şekilde sorumluluk düşmektedir.

Ben belediye başkanının yerinde olsam, “İhaleyi onaylamak için bugün itibariyle 13 günüm daha var. Ya gazetede yazılanı yalanla. Ya da o gün Belediye Başkanı’nın makamında verdiğin sözü şayet yerine getirmediysen şimdi getir” derim.

Meselenin KBB iştiraki KOMEK sorumluluğunda olması, yasanın bilmem kaçıncı maddesinin bilmem kaçıncı fıkrasının bilmem hangi harfiyle tanımlanan şıkkını da göz ardı ederim. Şöyle ki, Fuat Özalp’ın ortada yalanlayabileceği hiç ama hiçbir şey yok. Madem yalanlanacak bir şey vardı. O dönemki haberler niye yalanlamadı ve kaldı ki akabinde ifade ettiğim diyalogun üstelik o dönem belediye başkanlığı yapan bir tanığı da var. 

Kimse darılmayacak, küsmeyecek. Her kim bir şekilde halkın hakkını yediyse geriye iade edecek.

Şahsım adına bir sürü olumsuzluğa rağmen inadım inat. O süreci çok iyi hatırlıyorum da… Dönemin DTP’si dahil olmak üzere hiçbir siyasi partinin Gebze İlçe, Dilovası Belde dahil olmak üzere teşkilat ve örgütü, bu haksızlığa ilişkin iki kelam etmemişti.

KBB iştiraki KOMEK bugün çok daha net anlaşılıyor ki tamamen toplu taşımacılık işi yapan kişi ve kurumların yönetiminde. Halkın değil boyutu her ne olursa olsun sermayenin çıkarları doğrultusunda, bariz usulsüzlüğe karşın üç maymunu oynuyor.

Yine o süreçte Dilovalı da meseleye sahip çıkmamış, “Birkaç gün için birkaç kuruşun sözü mü olur?” konumunda erkene alınan tarifeyi sindirmişti.

Halka rağmen gazetecilik de yapılmaz ama o süreçte ben de o hattı kullanmıştım ve halk olarak benim de hakkım söz konusu.

Fuat Özalp’a o günkü sözünü bir kez daha hatırlatıyor, başka da bi’şi demiyorum.

Bu yazı toplam (2751) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?