Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Sesler ve renkler

17 Aralık 2012 Pazartesi Saat 20:13

Bugünlerde yine dikkatim çok dağınık. Çocuklar gibi bir konudan diğerine atlıyorum, konuşurken duruyorum, kahveyi su gibi tüketip gündüz düşlerine dalıyorum. Aslında böyle günler yazmak için en ideal günler olmuştur hep benim için. Ama o başlangıç cümlesi yazmak yok mu, insanı deli edercesine zor oluyor bazen tek bir cümleye başlamak. Bir de çorap söküğü gibi devamının gelmesi durumunu her seferinde hayretle karşılıyorum. Bazen kelime zehirlenmesi yaşıyormuş gibi hissediyorum, ağzıma kadar dolup taşıyor bildiğim tüm kelimeler ve yazarken hepsini bir anda kâğıda döküvermek, bırakmak istiyorum. Bazen de inadına kendimde saklı tutmak, sıkı sıkı sarmak ve her birini içime kapatmak istiyorum.

***

Böyle zamanlarda sesleri dinlemeyi çok seviyorum ve dinlemek istemesem bile her bir ses sadece bana doğru yol alıyormuş gibi hissediyorum. Klimanın homurtusu, yaprakların hışırtısı, camın önündeki yavru köpeğin annesinin memesini emmesinin sesi, klavyenin tuşlarının çıtırtısı bir olup bir senfoni yaratıyorlar sanki bugüne özel.

***

Okul günlerimdeki gibi defter ve kâğıt kullanarak yazmayı özlüyorum. O uçlu kalemleri, kırmızı kalemleri, değişik renklerdeki silgileri, masaya sabitlenen kocaman kalemtıraşları özlüyorum. Şimdi her şeyi çoğunlukla bilgisayarımda yazıyorum ve bu yazmak söz konusu olunca insanı yeteri kadar tatmin etmiyor. Çünkü yazmayı seven kişi kâğıdın dokusunu hissetmeli, o saf kokuyu iliklerine kadar çekmeli, kalemin kâğıtla buluşurken çıkarttığı sese tanık olmalı ki ruhuyla yazabilsin içinden geleni.  

***

Ruhla buluşmayan seslerde, renklerde, yüzlerde anlamlarını koruyamazlar, üzerlerimize küçük gelen kıyafetler gibi çıkarıp atmak isteriz onları bir süre sonra. Hayattaki her şey gibi bilhassa sesler ve renkler özen isterler. Çünkü onlar hayata ince iplerle bağlıdırlar. O ipler bazen çok keskin, bazense ipek kadar zarif ve kadife kadar yumuşak olurlar. Bizde onlarla hayatın ritmini buluruz. O ritme tutunup yaşama devam ederiz.

Bu yazı toplam (886) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?