Yükleniyor...
Turgut Güngör

Turgut Güngör

gungor-turgut@hotmail.com

Komedi zannettim, değilmiş

17 Aralık 2012 Pazartesi Saat 20:34

Köşemde oturmuş Pazar sabahının keyfini çıkarayım derken televizyonda öyle bir haber izledim ki, Derin düşüncelere dalmaktan kendimi alamadım, üzüldüm.

Mecliste milleti temsil eden, üstelikte Profesör, birçok kitap yazmış, Milliyetçi Hareket Partisi’nin esasının içeriğinde bir tek Osmanlı geçmeyen “Dokuz Işık Doktrini” kabul edip inanmış, Türklüğe gönülden bağlı bir zatı muhterem’in Osmanlıcayı okullarda mecburi ders olarak okutulması için önerge vermiş.  Hatırlayanınız var mı bilmem ama  “Osman bey Osmanlı İmparatorluğun tohumlarını atarken Osmanlıca değil Türkçe konuşmaktaydı.

Üstelik Mensubu olduğu partinin Esasını teşkil eden DOKUZ IŞIK doktrininde, aşağıda görüleceği gibi bir tek kere bile Osmanlı kelimesi geçmemektedir.
Bağımsız son Türk devletini koruyabilmek için, milli bir görüş etrafında birleşmek zorundayız der bu doktrin.

MİLLİYETÇİLİK

Her şey Türk milleti için, Türk milleti ile beraber ve Türk milletine göre sözleriyle özetlenebilecek, Türk milletine bağlılık, sevgi ve Türkiye devletine sadakat ve hizmettir.

ÜLKÜCÜLÜK.

AHLAKÇILIK

ÍLÍMCİLİK

TOPLUMCULUK

KÖYCÜLÜK

HÜRRİYETÇİLİK VE ŞAHSİYETÇİLİK

GELİŞMECİLİK VE HALKÇILIK

ENDÜSTRİCİLİK VE TEKNİKÇİLİK vesaire,vesaire…

***

Ya sonra? Sonra bu Osman beyin konuştuğu dil başka dillerin etkisinde kalarak dejenere olmaya başlamış, sadece bilim adamlarının anlayabileceği bir dil çıkmıştır ortaya. Bunu önerge diye veren Sn. Milletvekili Prof. Dr. Osman Yeniçeri’nin bilmemesi mümkün değildir. Galiba amacı mecliste dostlarına alışverişte olduğunu göstermekti bu Çok Sayın Zatı muhterimin.

Konu Elbette Osmanlı değil, Osmanlı bizim geçmişimiz. Kimselerin inkâr ettiği de yoktur. Ama yinede geçmiş geçmiştir. Arkada kalmıştır. Yani güzel ülkeme yenilikleri getirilmesi epey meşakkatli olmuştur. Osmanlı topraklarını paylaşmak için garp afakımızı saran çelik zırhlı duvarı yıkmak için epeyce telefat olmuştur ülkem inanlarından. Bütün bunları unutup, Osmanlıya geri dönme çabasının mantığını anlamak mümkün değildir. Cumhuriyetin kuruluşu ile elde edilen bu kazanımların teker teker el birliği ile arkasına dolanım puan alma çabaları nedendir.

İşte kanımı donduran bu haberin arkasından lise çağlarından aklımda kalan Fuzuli’nin bir Osmanlıca deyişi dökülüverdi dudaklarımdan.

*Gönülde bir gamım var ki pinhan eylemek olmaz
Bu hem bir gam ki el ta‘nından efgan eylemek olmaz. Fuzulî


***

Alın size Çocuklarımıza öğretilmesi için meclise önergesi verilen Osmanlıca  bu.

Sonrada fikriniz olsun diye yüce Önder Atatürk’ün Türk Gençliği’ne Hitabesinin ilk satırının Osmanlıcasını vermek istedim

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

اى تورك كنچلكى!
برنجى وظيفه ك٬ تورك اتسقلالينى٬ تورك جمهريتنى٬ الى الابد٬ محافظه و مدافعه ايتمكدر.Son olarak hatırlatmamda fayda vardır, Osmanlıda çalışan 20.000 kişilik memur kadrosunda çalışan bir tek TÜRK bile olmamıştır. Hiç bir Osmanlı padişahı Türk kızları ile evlenmemiştir. Daha pek çoğu var ama yazmaya gerek yok çünkü Kanuni dizisinde pek çoğunu hep beraber izliyoruz. İstediğiniz kadar bizim Süleyman Bu değildir deyin!

Bu yazı toplam (6501) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

asıl komedi.
Güngör bey kusura bakmayın ama her tarihçi muhakkak Osmanlıca bilmek mecburiyetindedir. Osmanlıca öğrenmek milli görevdir. kıt tarih bilginizle ki dizilerden öğrendiğiniz açık abuk sabuk yorum yapmanız çok komik.
İbrahim ümit10 Ekim 2013 Perşembe Saat 14:29

| 1 |