Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Bulut Atlası

07 Ocak 2013 Pazartesi Saat 18:07

“Cenneti hayal edecek olsaydım, açılan bir kapı olarak hayal ederdim. Kapının arkasında ise, en büyük umudumu beni beklerken bulmak... (Bulut Atlası Filminden)”.

 

***

Hani bazı kitaplar vardır bir nefeste okuduğunuz. Bu hayattayken okuma fırsatı bulduğunuz için sizi mutlu eden o kitabı, bir gün adamın biri çıkar ve film yapar. Hayal kırıklığına uğrarsınız. En favori kitabınız mahvolmuş, ağır bir yara almış hissedersiniz. “Böyle mi anlatılır?” diye isyan edersiniz. Herkese kitabın daha güzel olduğunu, filmini izlememesini tavsiye edersiniz. Bir ucundan tutuşmaya başlamış bir kitabı söndürmeye çalışır misali. 

***

Bu öyle bir film ki, uyarlandığı romanını alıp okumaktan korkuyorum. İzlediğim müthiş filmin tadını kaybetmekten korkuyorum. Ya romanında hikâye güzel anlatılamamışsa?

 Ne yaparım o zaman? Büyük olasılıkla, benim için çok değerli, uğur diye cebimde taşıdığım iki yüzü de tura olan parayı kaybetmiş gibi hissederim...

 

***

Bulut Atlası! David Mitchell’in Türkçe'ye de “Bulut Atlası” olarak çevrilmiş olan aynı adlı romanından uyarlanan epik bir drama filmi. Wachowski kardeşlerden bir başyapıt.

Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek arasında bağlantı kurulan destansı bir hikâye. Bir dediğime bakmayın, aslında altı ayrı hikâye ile müthiş bir kurgu. Hele ki, Tom Hanks, Halle Berry ve Hugh Grant’in altışar ayrı karakteri oynaması olağanüstü bir performans. Oyuncular arasındaki cinsiyet farkının ortadan kalkması ise oldukça ses getirecektir.

 

 ***

Bize diyor ki; asla ve asla mücadele etmekten vazgeçmeyin.

Kendinizi büyük bir okyanusta bir su damlası hissetseniz de, o okyanus da uzayda bir damla değil mi? Sınırı bir kişi bile aşsa, geleceği değiştirmeye yeter. Bir kişiyi bile idealinize inandırmanız, yayılması için yeter de artar. Tek engel var, o da içinizdeki şeytan.

 

***

1850’de Pasifik Okyanusunu geçmekte olan isteksiz bir gezgin, 1930’da Belçika’da yaşayan bir besteci, Reagan dönemi Amerika’sında bir gazeteci, yeraltı dünyasındaki alacaklılarından kaçan bir yayıncı, genetik olarak değiştirilmiş ölüm hücresinde bir garson, medeniyetin çöküşüne tanık olmuş ve bir adada yaşayan adam. 

 

“Hayatlarımız sadece bize ait değil. Beşikten mezara kadar, diğerlerine bağlıyız. Geçmişten geleceğe. İşlenen her bir suç ve yapılan her iyilik geleceğimizi yeniden şekillendirir”

(Bulut Atlası Filminden)

Bu yazı toplam (1218) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?