Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

GTO’da telekulak insanlık ayıbıdır

02 Ağustos 2010 Pazartesi Saat 06:41

Önceki cuma günü Gebze basınının biz de dahil –yanılmıyorsam- tamamında Gebze Ticaret Odası Meclisi, manşetteydi. Ancak başlık itibari ile en çok bizim haberimizin tartışıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Burada bizi GTO Başkanı Nail Çiler’in söylemi üzerinden, “Oda güzel gidiyor” şeklindeki başlığı atmaya iten etken, refiklerimizin hangi içerik üzerinden başlık uygulaması yapacağı ve aradan, “Çağdaşkent farklı yazmış” dedirtecek bir formül üretmekti. Formül tuttu.

Gebze Ticaret Odası’nda abudik gubudik işler bakımından neler olup bitmiştir bir fikir yürütmek mümkün değil ancak bir insanlık ayıbının yaşandığı ve neredeyse ört basa geldiği aşikardır. En yaygın tanımlaması ile “Telekulak” diye adlandırılan bu uygulamada güvenlik kameralarının çekim yaptığı yere ses kayıt cihazı monte edilmiştir. Oltaya bugün itibariyle GTO Genel Sekreteri Kemalettin Köse’ye “Dangalak” diyen GTO Meclis Başkanı Halit Ümran Nargül takılmıştır. İleride, hele ki GTO’nun önümüzdeki süreçteki ilk kongresinde başka kimlerin takıldığı da açığa çıkacaktır. O konuşmalardan hele ki birkaçı bizim mesleğin çıbanlarının eline düşerse hangi masalarda kaça pazarlanacağının hesabı bile tutulamayacaktır. O kaseti ele geçiren daha doğrusu adresine servis yapılan çıban yayınlanmasını isteyenle yayınlanmasını istemeyen arasında işi neredeyse ihaleye dökecek, fazla parayı basanın dediği olacaktır.

Bu insanlık ayıbı Nail Çiler’in başkanlığındaki Gebze Ticaret Odası’na bir leke olarak yapışmıştır. Burada Çiler başkanlığındaki yönetime düşen ilk görev, o cihazı oraya her kim yerleştirdi veya her kim, “Yerleştirin” diye talimat verdiyse o kişiyi kamuoyuna teşhir etmektir.

Çok açık ve net ifade ediyorum: Böylesi karaktersiz, şerefsiz, faşizan, insanlık dışı uygulamanın sorumlusu veya sorumluları teşhir edilmezse Nail Çiler başkanlığındaki Gebze Ticaret Odası yönetimi her türlü karaktersizlik, şerefsizlik, faşizanlık, insanlık dışı pratiğe göz yuman bir görünümle anılacaktır. En azından şahsım adına, öyle olacaktır.

Ve o ekipte, bu şekilde anılacak isimler arasında olayın bugünkü mağduru, GTO Meclis Başkanı Halit Ümran Nargül de yer alacaktır. Nargül de o ses kayıt cihazının sorumlusu her kimse, teşhiri için elinden geleni yapmak zorundadır.

**

Önceki perşembe günü  GTO’nun zaten ayaklar altında olan imajını daha da zedeleyen görüntünün zeminini GTO Başkanı Nail Çiler bizzat oluşturmuştur. Geçen ayki meclis toplantısının ardından Mehmet Destebaşı yapılması gerekeni yapmış, acil bir basın toplantısı düzenlemiştir. Bunu Destebaşı’ndan önce yapması gereken Çiler, üstelik Destebaşı’nın toplantı düzenlemesine rağmen o inadında ısrar etmiş ve hala, “Basın toplantısı düzenleyecek misiniz?” diye sorulduğunda, “Galiba düzenleyeceğiz” türü iki arada bir derede yanıt vermektedir. Nail Çiler, GTO’nun gidişatını kaderci bir havada sürdürmeye çalışmaktadır. GTO’nun ülke genelindeki imaj sahibi olduğunu iddia edip konuşmasında bir takım kel alaka söylemlere yer vermekte, Oda’nın güzel gittiğini öne sürmekte, “Bilmem ne toplantısı için 17 oda çağrıldı. Biri GTO” falan demekte, ama halen ve ısrarla Oda’nın bulunduğu yerdeki imajının ne konumda olduğunu görmemekte veya görmek istememektedir.

Eleştirilere yanıt verdiği konuşmasında oda başkanı olarak yaptığı ve zaten yapması gereken fedakarlıklardan söz etmekte, telekulak nitelikli insanlık ayıbı başta olmak üzere somut, yanıt bekleyen soru ve sorunları pas geçmektedir. Normalde olağanüstü kongreyi gerektiren bir süreç içine çoktan girilmiş, bir takım pazarlıklar sonrası GTO yönetiminde asla edinemeyecekleri yerleri kapanların da diretmesiyle her ne pahasına olursa olsun mevcut yapı korunmaya çalışılmaktadır. Şekil ve görüntü o ki bu günler, Gebze Ticaret Odası’nın daha iyi günleridir.

 

Bu yazı toplam (1194) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?