Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Dünya savaş tarihinde ilk uçak gemisini batıran kahraman!

21 Ocak 2013 Pazartesi Saat 20:43

Sevgili Bizim Darıca Gazete bu haftada siz okurlarıma bir soru sorarak yazıma başlamak istiyorum. Dünya denizcilik ve savaş tarihinde, ilk uçak gemisini batıranın bir “Türk” olduğunu biliyor musunuz desem ne dersiniz? Peki ya bu işi, bir “sahra topu” ile yaptığını söylesem? Bu inanılmaz işi, Topçu Yüzbaşı Mülazım Mustafa Ertuğrul Aker’in bataryası başarmıştır. Birinci Dünya Savaşı boyunca Türk askeri sadece düşman askeri ile savaşmıyordu! Sıtma, tifüs, sarıhumma hastalıkları ile de savaşıyorlardı. Türk askeri sadece Sarıkamış’ta değil, Galiçya’da, Yemen’de, Çanakkale’de imkânsızlıklarla ve hastalıklarla da savaşıyordu. Türk askeri düşmandan çok iklimle, hastalıklarla ve yokluğa karşı bir savaş vermekteydi. Yokluklar, Türk askerinin kendisinden kat be kat üstün “yedi düvel”e karşı savaşında, bambaşka bir silah ile “hayal gücü” ile savaşmasını sağladı.
Nasıl sağlamasın ki? Tifüs, sıtma ve humma askerleri kemirirken ve koskoca imparatorluk içinde ordunun elinde sadece birkaç bozuk Alman yardımı uçak varken, düşman karşına bir “uçak gemisi” ile çıksın! 27 Aralık
1916 yılında İngiliz HMS Ben My Chree adlı uçak gemisini Meis adası limanında gördüklerinde, 30 kadar Türk askerinin hissettiği şey sanki Kızılderililerin tüfek ile tanıştıklarında yaşadıklarına benzer bir duygu olsa gerek… Peki, ama bu uçak savaş gemisi ile nasıl savaşılır? 120 metrelik 7 uçak taşıyan bu çelik yığını nasıl yenilir? İşte bu hafta 1892 Girit doğumlu 23 yaşındaki topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’den bahsetmek istiyorum. Mustafa Ertuğrul Aker Girit adasının Hanya şehrinde doğar. Babası da kendisi gibi askerdir.1912 yılında İstanbul’da harp okunda okuyarak topçu subayı olarak mezun olur. Çanakkale Savaşı'nda 27'nci Alay'da savaşan Mustafa Ertuğrul Osmanlı ve Alman Demir Haç madalyalarıyla ödüllendirilir. Oradan Galiçya cephesine tayin edilen Mustafa Ertuğrul Aker, 1916 yılında, emrine Alman malı 4 dağ topu verilerek, Kaş'a tayin edilir. I. Dünya Savaşı'nın en sıcak günleri olan o dönemde resmen İtalya'ya bağlı olan Meis Adası İngiliz ve Fransız kuvvetlerinin denetimindedir. Meis Adası limanında demirli 114 metre boyunda, yedi uçak taşıyan İngiliz bandıralı uçak gemisi HMS Ben My Chree (Kalbimin kadını) demirlidir. 30 kişilik ekibiyle yaptığı baskında 36 dakikada Dünyanın ilk uçak gemilerinden olan HMS Ben My Chree batırılır. Bir yıl sonra (13.12.1917) yine aynı sahillerde, bu kez bugünkü Kemer tatil yöresi yakınlarındaki Ağva Koyu’nda, aynı batarya komutanı bir ateş komutu daha verir ve Fransız savaş gemisi ‘Paris II’ sadece 18 dakika içinde sulara gömülür. Gözü pek bir kahraman olan Mustafa Ertuğrul aynı zamanda çok iyi bir ressam olduğundan ileriki yıllarda HMS Ben My Chree’nin batırılışının suluboya resmini de yapar.1930 yıllarına gelindiğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel isteği ile anılarını kaleme alır.1961 yılında Antalya’da vefat eder. Sonuç olarak sevgili kitapkurtları Şimdi kendimize sormamız gereken birkaç soru var. Sizce kendi tarihimize, o tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş kahramanlarımıza sahip çıksaydık; emperyalist ülkeleri gözümüzde bu kadar büyütür müydük? Sahi her yıl 4 küçük topla devasa bir uçak gemisini batıran Mustafa Ertuğrul’un bataryasını ansaydık; 14 Mayıs 2008 yılında İstanbul’a gelen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth; Türkiye ziyareti için uçak gemisi Queen Elizabeth HMS Illustrıous tercih edecek cesareti kendinde bulabilir miydi?

Bu yazı toplam (1234) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?