Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Dikkat: Taşeron düzenlemesi Meclise geliyor

21 Ocak 2013 Pazartesi Saat 20:47

İşsizlik, güvencesizlik, ölüm demek olan taşeron işçiliği tüm çalışma yaşamında egemen kılmak isteyen AKP, birinci dereceden sorumlu olduğu iş cinayetlerinin ardından yüzü kızarmadan, emekçinin gözünün içine bakarak fırsata dönüştürme peşinde.

AKP hükümeti 8 işçiye mezar olan Kozlu’daki iş cinayetini fırsata çevirmekte kararlı. Konuyla ilgili resmi açıklama Çalışma Bakanı’ndan geldi.

Her geçen gün bir yenisi daha eklenen iş cinayetlerinin ardından “iş kazası oluyor yerin dibine giriyorum” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yerin dibinden çıkamadan taşeron düzenlemesine hız verdi.

Konuyla ilgili hükümet adına açıklama yapan Bakan Çelik, taşeron düzenlemesini biran önce Meclis gündemine taşıyacaklarını ifade etti.

Önümüzdeki günlerde de taşeron uygulamalarına yönelik bir düzenlemenin gündeme geleceğini belirten Çelik, yapacakları düzenlemeyle taşeron uygulamalarıyla ilgili sorunları ortadan kaldıracaklarını iddia etti. Çelik şunları ifade etti:

"Önümüzdeki dönemde özellikle bu alt işveren dediğimiz taşeron uygulamalarıyla ilgili ki şu patlamalarda yani Kozlu olayında da bir kere daha gördük, orada alt işveren olmalı mı olmamalı mı konularını netleştirecek.”

AKP’nin amacı taşeron cumhuriyetini bir an önce kurmak
Oysaki emek örgütlerinin de karşı çıktığı üzere AKP, taşeron çalışmayı kaldırmak değil, tam aksine daha da genişletmeyi hedefliyor. Bu bağlamda son olarak Bakan Çelik’in çağrısı ile yapılan toplantılar neticesinde AKP hükümetinin gerçek amacı deşifre edilmiş, işçi örgütleri toplantıyı terk ederek tepkilerini dile getirmişti.

AKP’li Çalışma Bakanı Çelik başkanlığında işçi ve işveren örgütleriyle birlikte yapılan toplantı 4857 sayılı İş Kanunu'nun ikinci maddesinde yer alan “alt işveren”, “asıl işveren” tanımı üzerinden başlayan tartışmayla son bulmuştu.

Toplantıda işveren temsilcileri, taşeron işçiliğin asıl işler için de uygulanmasını isterken, DİSK temsilcisi Ebetürk, eğer bir değişiklik yapılacaksa o da taşeron işçiliğin tamamen kaldırılmasıyla mümkün olduğunu ifade etmişti. Hak-İş ve Türk-İş ise, kapsamın genişletilmesini asla kabul etmeyeceklerini belirtmişti.

Böylece, patronların ve AKP hükümetinin gerçek amacının asıl işlerin taşerona verilmesine ilişkin tüm yasal sınırlamaların kaldırılması olduğu gün yüzüne çıkmıştı.

Dolayısıyla tarafları bir masa etrafına toplayarak "uzlaşma" sağlayamayacağını gören AKP, Kozlu'daki iş cinayetini bahane ederek konuyu hızlıca Meclis'e getirmekte buldu çözümü.

AKP’nin düzenlemeden kastettiği ne?
4857 sayılı İş Kanunu’nun 2. maddesine göre, asıl işveren ancak işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde taşeron işçi çalıştırabilir.

Ancak AKP’nin hazırladığı UİS’de de yer aldığı gibi, patronlar asıl işte taşeron çalıştırılmasına ilişkin bu gibi kısıtlamaların kaldırılarak, taşeron uygulamasının birçok alanda yaygınlaştırılması talep ediyor. Mevcut yasada olmasına rağmen sanki yeni bir uygulamaymış gibi taşeron işçiden asıl işverenin de sorumlu olmasını isteyen bakanlık, işverenler gibi taşeron işçi çalıştırma kapsamının genişletilmesini savunuyor.

Bu yazı toplam (1064) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?