Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Ağa Oğlu

04 Şubat 2013 Pazartesi Saat 19:36

Bir buçuk saatte 7 Bin TL harcayabilir misiniz?

Elbise almak yok, eşya almak yok, elektronik almak yok...

Sadece yemek yiyebilir veya içebilirsiniz? “Yaparım” falan diye sallamayın, bunu yapabilenlerin sayısı yeterince fazla olsaydı, restoranlar “açık büfe veya limitsiz içecek” uygulamasını asla gündeme getirmezlerdi.

***

Yaşam mimarı ağalarımızdan birinin oğlu; bir restoranda, bir buçuk saatte, 7 Bin TL harcayınca gazetelere haber oldu. Zengin babanın şımarık oğlunun, kız arkadaşıyla geldiği bir mekanda yaptığı bu harcamanın bizi ilgilendiren bölümü 6.995 TL’lik kısmı. İstanbul’da kişi başına düşen milli gelirin, bir buçuk saate düşen tutarından geriye kalan kısmından bahsediyorum yani herkesin cebine dağılması gerekirken, çeşitli sebeplerden dolayı ağanın oğlunun cebinde toplanan paradan.

***

Tabi ki böyle bir hesap yok!

Kişi başına düşen milli gelir diye tanımlanan tutarlar, keşke gerçekten o ülkede yaşayan her bireyin cebine eşit şekilde dağıtılabilse. Öyle bir ekonomik sistem henüz vaat aşamasından daha öteye gidemedi. Ancak, ülkelerdeki ekonomik gelişmeleri izleyebilmek için önemli bir göstergedir milli gelir. Kişi başına milli gelir yükselip, gelir dağılımındaki adaletsizlik düştükçe, mutlu insanların sayısı artar.

***

Peki, nasıl oldu da binlerce kişiye dağılması gereken gelir, bir ağanın oğlunda toplandı.

“Çalmadı ya!” bu adam bu paraları. Sorunun adı sadece “Adaletsizlik” mi?

Kişisel kanaatim, kesinlikle hayır. Araştırma imkânı yok ama bu adam eminim, oyunun kuralına bizden daha çok bağlı kalmıştır. Örneğin, merkez bankası net iç varlıklarını bizim gibi insanlara göre daha çok merak etmiştir. Kaldırıma araba park etmemiş, kırmızı ışıkta geçmemiştir. Biz istiklal caddesindeki bir kafede geyik muhabbeti yaparken, o büyük ihtimalle, Londra’da Hintli arkadaşı ile sermaye piyasaları üzerine bir tartışmaya tutuşmuştur.

***     

Tanrı her zaman zenginlerin yanında olmasa gerek. Bence mutlaka çalışanın yanındadır ve O’nun adaletinde zengin-fakir ayrımına yer yoktur. Başarı o kadar da maliyetli değildir. Bazen istek, arzu ve gayret yeter de artar bile. Sürekli, başkalarının bir şekilde elde ettiği başarıyı eleştirmek yerine, aynaya bakmak daha çok yarar getirebilir. Zenginlik sadece Amerikan Doları ile ölçülmez.

Dürüst ve erdemli olmak en büyük zenginliktir.

Bu yazı toplam (3090) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?