Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Tilki Misali

25 Şubat 2013 Pazartesi Saat 20:51

Yine günler günleri kovaladı ve ben bıraktığım yere geri döndüm. Şu zaman denen şey bir âlem doğrusu ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Bazen bir çocuk gibi inatçı geçmek bilmiyor, bazense delişmen bir genç yerinde duramıyor.

Türkiye’ye gittiğimde meğer ne çok şey varmış özlediğim dedim durdum kendi kendime. Hep sessizce izledim yine etrafımdakileri, bir bir inceledim. Oradaki hayatın bir parçası olmak pek güzel geldi, kısa süreliğine de olsa. Yine de burada da bir hayatımız olduğunu düşünürsek içinde bulunduğum ikilem açıklanmaya değer doğrusu. Araf kelimesi en çok anladığım kelime oldu son yıllarda. Çünkü ona pek çok anlam yükledim ve içselleştirdim. Türkiye’de iken kendimi arada kalmış hissetmem de bu yüzden, aynı durum burada olduğum zamanlar için de geçerli elbette. Cezayir’i özleyeceğimi hiç düşünmezdim inanın. Ama buradaki sakinlik, sessizlik, kendi halimizde oluşumuz, temiz hava, yaşadığımız doğal ortamın huzuru ve onca uygunsuzluğa rağmen çabalayışlarımızı çok özledim buradan uzaktayken. Şimdi biraz amaçsız hissediyorum kendimi ki bu çok normal, çünkü gidilecek yerden yakın bir zamanda döndüm ve o amacım bana şimdi altı ay kadar uzak.

Memleketimde olmak hayatımdaki yeni odaları keşfe dalmak gibi gelir bana. Çünkü tanıdığım bildiğim yerler olsa da her gidişte yeni şeyler bulurum onca bilindikliğin içinde. Her kahvenin tadı başka gelir ve her koku sanki kendine özeldir. Bir tek oraların telaşını unutuyor insan ve bir anda kendini o hengâmenin içinde bulunca afallıyor. Etrafında ulaşabileceğin şeylerin olması o kadar mutluluk verici ki, her şey elini uzatıp da dokunabileceğin kadar yakın. Bir de anılarla dolu yollar ve odalar var tabi paha biçilemeyen. İnsan her gittiği yere ekiyor anılarını ve tohumlarını içinde büyütüyor o yerden uzaklaştığında.

Şimdi yağmurlu günlere geri döndüm ve memleketimde özlediğim her şey benden yeniden binlerce kilometre uzağa atıldı. Keşke mesafeleri azaltabilmenin daha kolay bir yolu olsaydı. Unuttuklarım yakama yapışır birkaç haftaya ve özlemenin ağrısı gelir yerleşir bedenime. Yine uzun bekleyişlerde bulacağım kendimi ama olsun gidilecek bir yerinin, göreceğin sevdiklerinin seni her daim koşulsuzca bekliyor olması bile yetiyor insana.

Bu yazı toplam (831) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?