Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Yorum Sizin…

08 Mart 2013 Cuma Saat 10:23

Yalnızca genç işsizler değil, emekliler de İŞKUR’un kapısında

Alım gücü giderek azalan, aldıkları maaşlarla ayın sonunu getiremeyen emekliler, yeniden çalışmak için İŞKUR’un kapısını aşındırıyor. 2012’de 60 yaş üstü 10 bin 815 kişi İŞKUR’a iş başvurusunda bulundu.

Türkiye’de değil güzel bir emeklilik hayali kurmak, emekli olup evde oturmak bile hayal oldu. Emekli maaşlarının satın alma gücünün giderek azaldığı, aylık bağlanma oranlarının giderek düştüğü Türkiye’de artık 60 yaşın üstündeki kişiler bile devletin kapısını iş için çalıyor.

Türkiye’de 2012 yılında 60 yaş üstü 10 bin 815 kişi İŞKUR’a iş başvurusunda bulunurken, bunların yalnızca bin 676’sı işe yerleştirilebildi. İş başvurusunda bulunanlardan 3 bin 195’inin ise 65 yaşın üstünde olması dikkat çekti.

Anka’nın Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerinden yaptığı belirlemelere göre, Türkiye’de yalnızca gençlerin değil aynı zamanda yaşlı kimselerin de iş aradığı ortaya çıktı. 2012 yılında İŞKUR’a 60 yaş üstünde toplam 10 bin 810 kişi iş başvurusunda bulunurken, yıl içerisinde bunların sadece bin 676’sı işe yerleştirilebildi. İş başvurusunda bulunan bu kişilerin içerisinde ise 3 bin 195’inin 65 yaş üstünde kişilerden oluştuğu görüldü. 2012 yılında İŞKUR’a iş başvurusunda bulunan 65 yaş üstü 3 bin 195 kişinin ise yalnızca 320’si işe yerleştirilebildi.

Yalnızca ocak ayında 60 yaş üstü 997 kişi İŞKUR’a başvurdu
2013 yılı Ocak ayına bakıldığında ise 60 yaş üstü toplam 997 kişinin İŞKUR’a iş başvurusunda bulunduğu görüldü. Bu kişilerden 752’si 60-64 yaş arası kişilerden oluşurken, 245’i ise 65 yaş üstü kişilerden oluştu. Ay içerisinde başvuruda bulunan 65 yaşın üstündeki kişilerin cinsiyet olarak dağılımlarına bakıldığında ise 199’unun erkek, 46’sının ise kadın olduğu anlaşıldı.

 

****

 

Dünya krizdeyken onların servetleri katlandı

 

Tarihinin en uzun krizini yaşayan kapitalizm, yükselen işsizlik, artan sömürü, derinleşen gelir uçurumu ile bir yandan yoksul nüfusa her geçen gün yeni kişileri eklerken, diğer yandan ise zengini daha da zengin yapmaya devam ediyor.

Çin'de yayımlanan Hurun Report dergisinin araştırmasına göre, dünyada serveti 1 milyar doları geçen 1453 kişi bulunurken, dünyanın en zengini ise 66 milyar dolarlık servetin sahibi.

Araştırmaya göre, dünyanın en zenginleri Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasında yer alıyor. Araştırma, dünyada serveti 1 milyar doları geçen 1453 kişinin 608'inin Asya'da, 440'ının Kuzey Amerika'da ve 324'ünün de Avrupa'da yaşadığını ortaya koydu.

Dünyanın en zengin Carlos Slim olurken, Warren Buffett ikinci oldu
Veriler tek tek ülkeler bazında değerlendirildiğinde ABD'de 408, Çin'de 317 milyarder bulunurken, listeyi Rusya, Almanya ve Hindistan izledi.

Dünyanın en zengin ismi ise, 66 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı 73 yaşındaki Carlos Slim. Slim, geçen sene de Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengini olarak seçilmişti.

58 milyar dolarlık servetiyle yatırımcı Warren Buffett ikinci sırada yer alırken, 55 milyar dolar servetiyle tekstil markası Zara'nın sahibi İspanyol Amancio Ortega ise dünyanın en zenginleri listesinde üçüncü oldu.

Dünyadaki tüm milyarderlerin serveti Japonya'nın milli gelirine eşit
Dünyadaki tüm milyarderlerin servetinin toplamının 5,5 trilyon dolar olduğunu vurgulayan, araştırma, bu rakamın 2012'de, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın yurt içi gayri safi milli hâsılasına eşit olduğuna dikkat çekti.

Dünya halkları kriz ile mücadele ederken, en zengin 10 kişi servetini yüzde 22 arttırdı
Son yıllarda derinleşen ve etkileri giderek yayılan kriz nedeniyle geniş halk kitleleri ağır vergi yükleri altında, yoksulluk ve işsizlikle mücadele ederken; araştırma, 2012'de dünyanın en zengin 10 kişisinin servetlerinin, yüzde 22 oranında arttırdığının altını çizdi.

Öte yandan, araştırmaya imza atan ve daha önce Forbes dergisi için dünyanın en zenginleri listesini hazırlayan Rupert Hoogewerf, aslında dünyadaki milyarderlerin sayısının yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu, ancak zenginlerin genelde kendini gizlediğini ifade etti.

Hoogewerf, bazılarının, yasa dışı yollarla zenginleştiğini dolayısıyla bunu gizleme ihtiyacı duyduğunu, bazılarının da "orta halli" bir profil çizmek için gerçek mal varlığını sakladığını kaydetti.

Türkiye’nin en zengini Ferit Şahenk oldu
Türkiye’nin en zengini ise Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk oldu.
Ünlü ekonomi dergisi Forbes'un En Zengin 100 Türk listesi belli oldu. Türkiye’nin en zengin ismi 3 milyar 400 milyon dolarlık servetiyle Ferit Şahenk oldu.

Bu yıl “En Zengin 100 Türk” listesine göre; Koç Holding'den Semahat Arsel 3 milyar 200 milyon dolarlık servetiyle ikinci, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin 3 milyar 100 milyon dolar ile üçüncü oldu.

Sıralamada Doğuş Holding'ten Filiz Şahenk 3 Milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada yer alırken, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç 2 milyar 900 milyon dolarlık servetiyle altıncı sırada yer aldı

Bu yazı toplam (929) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?