Yükleniyor...
Ahmet Aydın

Ahmet Aydın

Dadaşlar bir şey eksik...

25 Mart 2013 Pazartesi Saat 21:15

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıl dönümü münasebetiyle Kocaeli şehit polis Recep Topaloğlu spor salonunda yapılan kurtuluş şöleni tam bir fiyaskoydu.

Spor salonunu doldurmayan Erzurumlular şölene ilgi göstermediler. İlgi göstermemenin sebebi çağrılan sanatçılar olabilir. Mülk köyü tiyatrosunun hazırlamış olduğu kurtuluşu anlatan gösteri gecenin en beğenilen ve de en güzel sunumuydu, Geceden arta kalan diğer gösteriler ve çağrılan sanatçıların verdiği konserler pekte Erzurumluya ve Erzurum’un geçmişten gelen halk kültürüne, aşıklık geleneğine uymadı. Erzurum’un ve de dadaşların kahramanlıklarını her zaman dizelerinde sazında anlatan âşıkların çağrılmaması Erzurumlu çoğu vatandaş tarafından, yapılan gözlemlere göre tepkiyle karşılandı. Çünkü o gecede Erzurumluyu anlatan bir halk aşığı yoktu. Çünkü halk aşıkları Erzurum ve Erzurumlunun gönlünde geçmişten aşık Emrah tan gelen bir aşıklık geleneği vardır, bunun içinde en azından gecede Erzurumlu halk aşıkları ve sanatçıların olmaması geceye yakışmamıştır.

Gecenin anlamını ve önemini anlatan bir sanatçı olmadığından dolayı, çağrılan sanatçının sahne almasından sonra Erzurumlular salonu boşaltmaya başladılar. Belki de bu bir tepkiydi. Erzurumlulara sorduğumuzda neden Erzurumlu âşıkların ve Türk halk müziği sanatçılarının olmadığı cevabını aldık.

Kedfe ve derneklerden sorumlu başkan yardımcısının Avni Gözütok’un anons edilmesine rağmen neden plâketini almadığını ve yönetimle birlikte resim çekilmediğini sordular. Salona gelenlerin sahne ışıklarından rahatsız olduklarını ve birbirlerini göremediklerini ayrıca yaşlıların ve çocukların bu sahne tasarımından olumsuz yönde etkilendiğini söylediler.

O gece de güvenlik şirketi görevlilerin kendilerini adeta güvenlikten uzak bir şekilde insanlara olumsuz davranışlarda bulunduklarını da gözlemledim.

Erzurum’un kurtuluş gecesine gelen siyasiler ve kedf yönetimi şöleni siyasi şova dönüştürdüler. Artık Erzurumluların her etkinlikte birbirlerine plaket verme geleneği Erzurumlu halkın bundan çok rahatsız oldukları da her defasında dile getiriliyor.

Kısacası Erzurum ve Erzurumlular için yapılan şölenin hiç bir anlamı olmamıştır. Umarız bundan sonra yapılacak olan tüm etkinliklerde bu rahatsızlıklar göz önünde bulundurulur ve Erzurumluların istediği şekilde şölenler düzenlenir.

Bu yazı toplam (5606) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?