Yükleniyor...
Ahmet Aydın

Ahmet Aydın

Benim Anamda öz Dadaş kızı...

02 Nisan 2013 Salı Saat 21:38

Değerli okurlarım, bugünkü yazımda bir Erzurumlu olarak, kurtuluş savaşı kahramanlarımızdan Nene Hatun’u birkaç cümlede anlatmaya çalışacağım, hiçbir kahraman birkaç cümleye hatta tarihe yazsan sığmaz ama ben kendimce bir şeyler karalayacağım. Bildiğiniz üzere Nene Hatun sadece Erzurum kurtuluş mücadelesi tarihinde değil Türk tarihinde de altın harflerle yazılan yüreği vatan sevgisiyle dolu olan bir Türk kadınıdır. Türk kadınlarının zor zamanlarda neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Nene Hatunun, ölümünden bir yıl önce kendisini ziyaret eden NATO'da görevli Amerikalı subayın bir sorusuna: "Ben o zaman gereken şeyi yapmıştım. Bugün de gerekirse aynı şeyi yaparım" cevabını vermişti. İşte bir Türk anası budur. Günümüzde TV programlarında tarihini bilmeyen birkaç soytarının söylediği saçma sapan sözlerde değil tarihte gizlidir bizim analarımızın kahramanlıkları, tüm Türk kadınları bir Nene Hatun, bir Kara Fatma ve her biri cihan parçası doğuran Zübeyde Hanımdır. 

Biz Kocaeli’nde yaşayan yüz seksen beş bin Erzurumlu olarak yaşadığımız yerde Nene Hatun’unu anımsatan her hangi bir yer yoktur, onun içindir ki bir Erzurumlu olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere veya diğer belediyelerden de her hangi bir yerde, örneğin bir kültür merkezine veya bir parka isminin verilmesi, isminin yaşatılması adına siz tüm Erzurumlu dadaşlardan bu konuda destek vermenizi bekliyorum. Bu konuda tüm Erzurum derneklerine de buradan çağrıda bulunuyorum.

Yüreği vatan ve millet sevgisiyle dolu olan herkese sevgi ve saygılarımla..

Bu yazı toplam (2903) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 6 )

NENEHATUN
CANIM KARDEŞİM DARICADA KOSKOCAMAN NENEHATUN MAHALLESİ VAR YA.NENEHATUNU ANMAK ADINA DARICAMIZIN MAHALLESİNE VERİLMİŞ ADI YETMEZ Mİ?
BERKANT12 Nisan 2013 Cuma Saat 10:01
Nene Hatun, Kara fatma
Değerli hemşerim, Nenehatun Kurtuluş savaşında değil 1876-77 (93) Rus harbinde Aziziye tabayalarındaki kahramanlığıyla bilinir. Ruhu şad olsun, Nene Hatunu bilelim ancak Balkan harbi,Kurtuluş savaşı,Sakarya;Büyük taarruz gibi çok sayıda meydan muharabesinde şehit olan Binbaşı kocasının ardından eline silah alıp tüm akrabalarınıda peşinden sürükleyerek bu vatan için çarpışan bence Türk tarihinin en büyük kahramanlarının önünde gelen Kara Fatmayı da
Ercüment Şenol05 Nisan 2013 Cuma Saat 10:32
NENE HATUNLARIN TORUNLARI
H.A hmet AYDIN gibi değerli kardeşlerimiz var olduğu müddetçe ve ecdadımızın manevi yolunda yürüdükçe bu milletin sırtı yere gelmez,teşekkür ederim kardeşime.
Halil TATAR04 Nisan 2013 Perşembe Saat 17:26
yüreğinize sağlık ahmet bey
bir insanın tarhini geleceğe taşıması ve geleceğine en iyi şekilde emanet etmesi kadar güzel bir şey yoktur...elinize ve de yüreğinize sağlık,her zaman bu gibi konularda destekçiniz olacağız...devamını bekleriz yazılarınızın...
bülent03 Nisan 2013 Çarşamba Saat 17:32
Ahmet bey kaleminize sağlık
Kadınlarımızın şiddete maruz kaldığı günümüzde, sizin gibi sağlıklı düşünen,kadınlara değer veren erkekler arttıkça bu durumu üstesinden ancak gelebiliriz. Yoksa kadınların tek taraflı mücadelesi de bunun üstesinden gelmemize yetmeyecektir.
Emine Coşturoğlu03 Nisan 2013 Çarşamba Saat 06:50
nene hatun
sevgili kardeşim hacı ahmet çok güzel bir konuya temas etmişsin. kocaeli nde erzurum lu çok hemşerimiz bulunmakta, ne yazıkki sizin kadar duyarlı tarihini anımsatan bir kardeşimiz bu konuyu geçte olsa gündeme getirmiştir. umarım bu yazın üzerine sayın belediye başkanlarımızdan bir cevap gelir. NENE HATUN un adını kocaeli nde görmek bizlere ve Türk halkına gurur verir. saygılar
ünsal temur03 Nisan 2013 Çarşamba Saat 06:19

| 1 |