Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Bahar

08 Nisan 2013 Pazartesi Saat 18:32

Güneşli zamanlara yelken açtık artık resmen. Bahar geldi geleli içimde kıpırtılar var her geçen gün artan. Yaza varmak için sabırsızlanıyor ruhum. Bir an evvel yaz gelsin isterken baharın güzelliklerini kaçırırdım eskiden ama şimdi öğrendim. Baharın tadı bambaşka!

***

Sabahları uyanmak zor oluyor sanırım baharın etkisinden. Ne zaman bahar ile ilgili bir şey düşünsem teyzemin ‘Nisan Mayıs ayları gevşer gönül yayları’ demesi geliyor. Gerçekten de gönlümüzün yayları gevşiyor mu? Aşka mı açılıyor yüreklerimizin kapıları, daha mı çok sevmek istiyoruz? Kesinlikle diye cevap verebilirim bu sorulara. Çünkü insan bu zamanlarda umut doluyor, heyecan doluyor, enerji doluyor, yaşama katılıyor ve yapacağı herhangi bir şeyi tek başına değil de sevdiği ile yapmak istiyor. Böyle zamanlarda yalnız olmak pek zor gelir insana. Her yerde sarmaş dolaş çiftler, çimenlerde uzanmış sevgililer, kahkahalar ile gülen aşıklar, tatillere çıkan ve eğlenen karı kocalar göze çarpar her şeyden evvel. Bahar aylarında yalnız olmak en zorudur zamanların. Çünkü insanın içi geleceğe dair narin umutlar beslemeye başlar bu zamanlarda. Çok kelimesi birikmiştir kışın soğuğunda kasvetinde söyleyecek, şimdi artık içindekilerin hepsini bir başkasına anlatabilme zamanıdır.

***

Bahar aylarında doğanın uyanışı ile insan da uyanır ağır uykusundan. Kendini yenilen besleyen insan makbuldür en çok. Tembellik zamanı geçmiştir artık, davranıp yola düşme anıdır. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak ve mutlu hayaller kurmak gerekir. Baharın olmazsa olmazları vardır. Örneğin baharda piknik yapılır, top oynanır, mangal yakılır; bahçeye doğru atılır adımlar yavaş yavaş, evlerde bir ferahlık, tazelik olur; insanlar daha çok gülümser ve daha az alınır; temizlik zamanıdır bir de; malum kışın tozlu yüzünü atmak icap eder üzerimizden, kocaman kalın kazaklar kalkıp yerini ince hırkalara bırakır. Renkli şemsiyeler çıkar ortaya bahara uygun, çünkü baharı yazla karıştırmamak gerekir her an yağmur yağabilir. Ama o bile bir başka güzeldir ılık ılık yağar baharda yağmurlar. O eve kapanma halinden doğaya adım atma halini çok severim ben. Öyleyse hadi bahara katılalım, şarkılar söyleyelim ve yeni hayaller biriktirelim hep birlikte. Hayal kurmayan insanlardan olmayalım. İnadına güzel düşünceler üretelim ve kendimize inanalım.

Bu yazı toplam (847) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Nisan yağmurları
Ama en güzelide nisan ayında yağan yağmurun toprağı ıslattıktan sonraki enfes kokusu.Nisan ayından tek beklentim o kokudur. Tebrikler betimlemeleriniz çok başarılı. İyi günler...
abdullah keskin14 Nisan 2013 Pazar Saat 13:23

| 1 |