Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Tek çocuk olmak

28 Nisan 2013 Pazar Saat 20:33

Yazımı hazırlamak üzere bilgisayarımın başına geçmeden önce okuduğum bir blog başlığı dikkatimi çekmişti. Blog sahibi tek çocuk olmak üzerine yazmıştı. Ben de tek çocuk olduğum için yeni yazımda tek çocuk olmaktan bahsetmek istedim.

***

Pek çok insanla yeni tanıştığımızda tek çocuk olduğumu söylediğimde genelde yüzüme üzüntülü bir ifade ile bakıyorlar. Bu bir eksiklikmiş gibi adeta. Oysa ben her zaman tek çocuk olmaktan büyük keyif aldım. Bir de tek çocuklar hep bencil ve şımarık olur diye düşünüp önyargılı davranıyorlar. Böyle olanlar da var elbet. Çünkü ailenin tüm ilgisi, bir çocuk üzerinde yoğunlaşıyor ve o hep en kıymetli oluyor. İlerdeki hayatında da bu tip bir ilgiyi arkadaşlarından, eşinden veya dostlarından bekliyor.

***

Bana kalırsa tek çocuklar daha bencil olmanın aksine kardeşi olanlara göre daha duygusal oluyorlar. İlginin daima üzerinde olması hali tabi oldukça güzel…

Sonraki hayatında da böyle bir beklenti içerisinde olmak kesinlikle doğru bir tanı. Ben her zaman sevgiye ve ilgiye aç biri oldum. Çünkü sevmenin değerini biliyordum. Bence çocuk yetiştirirken en önemli şey ona sevgiyi aşılayabilmek, hayatı sevebilmeyi, insanları sevebilmeyi, arkadaşlarını, oyuncaklarını, çiçekleri, hayvanları sevebilmeyi öğretebilmek. Ben içimdeki bitmek tükenmek bilmeyen sevebilme hissini hep çocuk yaşlarımda öğrendim.

***

Şimdilerde annem ve teyzemi ya da kuzenlerimi gördüğümde zaman zaman keşke bir kardeşim olsaymış diyorum ama bu sanırım ileride yalnız kalabileceğim korkusundan kaynaklanıyor. Tek çocuğun bütünüyle hayattan soyutlanarak yalnız başına büyümesi gibi bir durum söz konusu ise belki de o zaman sorunlar doğabilir. Ben hiçbir zaman yalnız bir çocuk ve genç olmadım. Etrafımda ablam olarak düşündüğüm benden yaşça büyük kuzenlerim, kardeşim olarak gördüğüm birde benden küçük kuzenim ve kıymet verdiğim candan arkadaşlarım vardı. Aslında kalabalık da bir aile olmamamıza rağmen ben hep kocaman bir ailem varmış gibi hissettim kendimi. Çünkü bir aradaydık daima. Bu birliktelik duygusu benim asla yalnız hissetmememi sağladı.

Önemli olan hayata katılmaya hevesli, açık fikirli, cesur biri olabilmek. Tek çocukların hayal güçleri ve yaratıcılıkları fazla oluyor gördüğüm kadarıyla. Yani bu ne bir suç ne bir eksiklik bence, kişiler bunu olumsuz bir duruma dönüştürmedikleri sürece.

Bu yazı toplam (854) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?