Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Kadınlık, annelik ve aşk çıkmazı

06 Mayıs 2013 Pazartesi Saat 21:25

Aşk üzerine yazmak sanırım en son düşündüğüm şeydi çünkü aşkı anlatmak büyük cesaret işi. Kadınlar üzerineyse her daim yazılan çizilen çok. İkisi bir araya geldiğindeyse içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor kimileri için. Geçenlerde okuduğum bir yorum sayesinde bu satırları yazmaya koyuldum. Bir kadının ağzından çıkan kimi sözler beni derinden etkiledi ve yaraladı. Kadın aynen şunları söylüyordu; ‘aşkla meşkle uğraşacağına oturup çocuğuna baksın anne olsun bir işe yarasın.’ Bir kadının aşk üzerine söyleyeceği şeyler bana hep güzel şeyler gibi gelirdi. Görüyorum ki aşk kimileri için yasaklı, ayıp, saçma ve lüzumsuz bir şeymiş ne acı.

***

Toplumumuzda kadına biçilen roller çok ağır ve ikircikli. Kadının kadın olması anne olması ile eşdeğer. Anne olmayan kadın tam bir kadın sayılmıyor ve kadının erkeğine bakması, güzel görünmesi, kendini ailesine adaması, türlü fedakârlıklar yapıp kendini hiçe sayması, daima başkalarını düşünmesi gerekiyor. Oysa kadın pek çok şeyi bir arada yapabilecek kadar güçlü bir kimyaya sahiptir ve aşkı da pekala hayatına dâhil edebilir.

Bir kadın hem âşık hem de anne olabilir. Anne olduktan sonra aşık olamaz diye bir kaide hiç olmamıştır ki.

Kadın hep bir kafeste tutulmalıdır toplumumuzda. Ne özgür olmaya hakkı vardır, ne seçimlerini yaşamaya, ne de seçimlerinden vazgeçmeye. Hele ki bir kadının bunları onaylamasından daha kötü ne olabilir ki?

***

Eski zamanlarda kadınların çoğu kendilerinden vazgeçmiş, eşlerine, çocuklarına ve evlerine kendilerini adamışlardır. Peki, mutlu mudurlar? Mutluluk onların hayatında nerededir? Hep bir pişmanlık içerisindedirler benim gördüğüm kadarıyla. “Saçımı süpürge ettim, sizin için nelerden vazgeçtim” deyip dururlar. Bu iyi bir şey midir peki? İnsanın kaç tane hayatı var ki? Bir hayata ne kadar çok şey sığdırılabilir?

Ruhu özgür kalabilen bir kadın; iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir ev sahibesi, iyi bir iş kadını, iyi de bir aşık olabilir zaten. Bunu anlamak neden bu kadar zor? Neden erkekler özgürlüklerini doyasıya yaşarken, aşk, iş, mutluluk onlara hak iken bizim için yasaktır, ayıptır?

Bir kadın olarak hemcinslerime kendilerini küçük görüp mutluluğun peşinden gitmedikleri için acıyarak bakıyorum. 

Bu yazı toplam (895) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?