Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Anne olmak

13 Mayıs 2013 Pazartesi Saat 17:56

Anneler gününde bu yazıyı yazıyor olmak onu daha değerli yapmaz elbette.

Bu günde aslında annelerin gerçek değerlerinin yanında bir teferruattan öteye gidemiyor.

Anne kelimesi sihirli bir kelime, sihre inanmayanlar varsa lütfen yazımı okumasınlar.

***

Eskiye dair hatırlamadığım çok şey var fakat hep hatırımda olan bir anım var ki, ne zaman yalnız kalsam hatırlarım. Çocukken annem işe gittiğinde veya bir nedenle yanımda olamadığında ve onu çok özlediğimde kendi kendime ‘benim annem güzel annem beni al kollarına, kollarında bana ninni, ninniler söyle bana’ şarkısını söyler özlemimi hafifletmeye çalışırdım. Kocaman bir kadın oldum ama hala ne zaman annemin yokluğunu hissetsem içimden bu şarkıyı mırıldanırım. Sanki çıkıp geliverecekmiş gibi.

***

Annemin kıymetini satırlara sığdıramam. İnsanın annesi uzakta bile olsa varlığını hissetmek kadar güven veren bir duygu yoktur. O hala uzanıp sarılabileceğin, sıcaklığını duyabileceğin, her bir parçasını hayal edebileceğin uzaklıktadır aslında sana.

Çoğu şanslı kişi anne olabilir. Oysa herkes gerçek birer anne olamaz. Çocuğun annesinden gözleri parıldayarak, kalbi yerinden fırlayacak gibi çarparak, sevginin her bir evresinin çok derinlerden hissederek bahsetmesi mühimdir. Annenin anlayışlı olması, sevgisini hissettirmesi, iyi kalpli olması, bencil olmaması gerekir. Ne anneler vardır çocuklarına tek bir sevgi gösterisi yapmamış, onları her gün aşağılayan, döven, bırakıp giden. Ben onlara asla anne gözüyle bakmam. İyi insanlar gerçekten iyi bir anne olabilirler. Herkesin annesi en süper annedir kendine göre tabi. Herkesin kendi annesi en güzel yemeği yapar, herkesin kendi annesi en güzeldir, en şefkatlidir, en sıcak, sen sevecendir. Annelerin sihri buradan gelir işte. Onlar bizleri içlerinde büyütürken, dünyanın mucizelerini bir araya toplarlar ve kalplerinden, benliklerinden gelen daha önce hiç kimse için ortaya çıkartmadıkları büyülü sevgilerini varlığımıza eklerler. Her iyi annenin içinde gizli bir formül vardır.  Biz işte o formülle doğarız hayatın içine. Bu yüzden bizim görünmeyen bağlarımız olur annemizle.

***

Anne olmak dünyanın en güzel şeyidir. Kadın olmanın da hayatın ne kadar değerli olduğunun da ancak o zaman farkına varır insan. Annem iyi ki benim annem ve iyi ki var. Buradan tüm iyi kalpli annelerin anneler gününü kutluyorum.

Bu yazı toplam (908) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?