Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Hayaller, bayram ve güneş

21 Mayıs 2013 Salı Saat 09:49

Gün batımına az kala yazmaya başladım bu sefer yazımı. Cezayir günlerdir hep bulutlu ve yağmurlu. Böyle havalarda nedense pek hayal kuramam ben, illa ki güneş isterim. Sanırım gün ışığı hayallerimi aydınlatıyor. Şu anda tek derdim bir an evvel sonu denize varacak bir yolda olmak. Yolda olmak hep güzeldir, türlü maceralara açarsınız kalbinizi ve cesaretle ilerlersiniz istediğiniz bir yolda ilerlerken. Her daim yolculuklar yapmalı insan ki gittiği yollar kadar büyüsün, gelişsin, hayal edebilsin bir adım ötesini. Durduğu yerde duranlara baksanıza ne kadar da ufaktır onların hayalleri.

***

Müzikle çalışırdım öğrenciyken derslerimi. Öğretmenim uyarmıştı bir keresinde ve bu çalışma yönteminin doğru olmadığını söylemişti. Kötü bir alışkanlıkmış gibi bırakmaya çabaladım epey bir süre ama sonra vazgeçtim çünkü böyle daha çok aklımda kalıyordu. O günden beri müzik daha fazla girdi hayatımın içine. Neşeli müzikler dinler gibi yaparım bazen kendi kendime müziğin olmadığı yerlerde bile.

***

Müzik deyince bayramlar da düşer aklıma. Bayramları sık sık düşünürüm zaten, bilhassa da çocukluğumdaki bayramları. Her yerde bayrakların dans etmesi, çocukların gözlerindeki o kocaman coşku ifadesi, yüksek sesle okunan şiirler ve mikrofonun azizlikleri; sonra bayrama hazırlanma çabaları da bir başka güzeldir. Aileler iler bayrama doğru ilerlemek sabahın ilk saatlerinde, onların sizi takdir eden bakışları, gururla öğrendiğin her şeyi bir anda sergileme tutkusu bambaşka.

En çok bahar ve yaz zamanlarında aklıma gelir mutlu anılarım ve daha fazlasını hayal etmek isteği dolar içime. Mutlu bir şarkı dinlemiş gibi yüreğim kıpırdanır enerji dolarım bayram günlerinde. Kulaklarımda davullar çalınır tüm gücüyle ki vatanıma uzaklığımı hissetmeyeyim diye, şiirler okunur hücrelerimde ki yalnızlığım içimi burkmasın diye, dans eder vücudumdaki her yer ki hüznüm dağılıp gitsin anlamayayım diye. İyi ki bayramlar var, iyi ki daha çok hayal edebilecek gücüm var.

***

Gençlere sesleniyorum kıymet bilin, farkında olun, çabalayın, fikirlerinizi özgürleştirin, hedefler belirleyin kendinize ve yılmadan ilerleyin, başarılı olun, mutlu olun, sevin hayatı ve içindeki her şeyi. Daha iyi bir dünya için çabalayın bir tek kendiniz kalsanız bile…

Daha nice aydınlık, mutlu, hayallerle dolu, coşkulu bayramlarımız olsun.

Bu yazı toplam (907) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?