Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Cahil bir toplum

27 Mayıs 2013 Pazartesi Saat 20:49

Bu yazıyı yazmak üzerine epeyce düşündüm. Bildiğimizi kendimizden saklamaya çalıştığımızı hissediyorum uzun zamandır. Yazmak o yüzden bir nebze de olsa ferahlamamı sağlayacak.

***

İnsanlarımıza akıl sır erdiremiyorum. Dünya’da başka ülkelere başka insanlara bakıp da ne kadar ilerde olduklarını görünce bizim bu hallerimizi içime sindiremiyorum. Haberleri televizyondan takip edemiyorum artık. Çünkü ne zaman izlemeye kalksam sinirlerim bozuluyor, umutlarım yıkılıyor adeta. Böyle diyorsam da bazen kendime engel olamayıp haber saatlerinde televizyonu açtığımda biraz izleyeyim diyorum. İşte öyle bir günde ekranda gördüklerim karşısında dondum diyebilirim. Ankara metrosunda öpüşen bir çifte ahlaklı olma uyarısı yapıldığını işitti kulaklarım. Sonrasında bu müdahaleye tepki vermek amaçlı bir grup buluşup protesto gösterisi yaptılar, öpüşerek. Daha sonra ise Allah’ı adlarına alarak bağıran gruptan kişiler o öpüşen çiftlerden birini bıçaklamış. Nasıl iştir bu. Biz hala nasıl böyle şeylerle uğraşıyoruz. İnsanlar doğal bir eylem olan öpüşmeyi nasıl ahlaksızlık olarak algılayabiliyorlar. Nasıl bir zihniyet bu? Biz nasıl korkunç fikirlerle dolu bir toplumuz? Yabancı televizyon kanallarında, filmlerde rahatça cinsellik konuşuyor insanlar taa seneler evvelinde bile. Biz hala milattan kalma kafa yapısı ile ilerlemeye çalışıyoruz.

***

Ardından şöyle bir haber dinledim. Sanırım Diyarbakır’dı. Çocuklar için uçurtma dağıtılıyormuş hani biraz şenlensinler mutlu olsunlar diye. Onlara sahip olmak için birbirini ezen insanlar gördüm hem de kocaman insanlar. Kadınlar çocukların ellerindeki uçurtmaları çekiyorlardı büyük bir hınçla. Zannedersiniz yıllardır aç kalmış bir gruba yemek dağıtılıyor öyle kendilerini kaybetmişlerdi uçurtmaları kapmaya çalışırken. Bu cahillik değil de nedir? Büyükleri o hale sokan ne tür bir bilinçtir anlayamıyorum. Çocuklar arada ezilmişler, ağlıyorlar. Sonra da neden bizim hakkımızda yabancı toplumlar kötü konuşuyorlar diye ekranlarda onları eleştiriyoruz. Bu hallerimizi görmüyor herhalde o eleştirileri yapanlar. Onlar da bizim insanımız ama şu hallerine bir bakın hele! Dehşete kapıldım izlerken. Zaten haberleri izlerken hep dehşet halindeyim. Birbirlerini öldürenler, tecavüzcüler, gaspçılar, dövenler, dövülenler. Cehennemin yeryüzündeki yansımasını görüyorum Türkiye’de adeta.

***

Eğitimsizlik bir toplumun başına gelecek en kötü şeydir. Bütün beklentileri umutları söndürebilir bir hamleyle. Ben böyle manzaralara şahit olmak istemiyorum artık. Kendi insanımdan utanıyorum bu hallerinden ötürü...

Bu yazı toplam (980) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

MARATON
Maratonun* start zamanlamasını becerenlerin,sonlara doğru tempolarını artırarak sondaki ipi göğüsleyeceklerine inanmak istemiyorum. Eğer başarırlarsa zaten bölünmeye başladığı görülen ülkemizin sonunu hiç iyi görmüyorum.Cahil cühela,her gün satın aldıkları ekranlarda,binbir yalanla boy gösterenler adım adım ülkemizi uçuruma sürüklemekteler.Sınırlarımız yolgeçen hanı oldu.İnsanımız bunun farkında değil maalesef.Tanrı siz gençlerimizi korusun. * b
Tuna28 Mayıs 2013 Salı Saat 10:24

| 1 |