Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Emekçiler AKP’ye karşı ayakta

12 Haziran 2013 Çarşamba Saat 18:45

AKP faşizmine karşı halkın biriken öfkesinin direnişe dönüşmesine sessiz kalmayan binlerce emekçi günlerdir kent meydanlarında.

Sendikalar Taksim Gezi Parkı’nın park olarak kalacağının resmen ilan edilmesini istiyor. Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermesini ve istifa etmesini talep eden sendikalar özellikle biber gazının yasaklanması gerektiğine dikkat çekiler. Gezi Parkı protestoları nedeniyle gözaltına alınan binlerce kişi hakkında hiçbir soruşturma açılmayacağının ilan edilmesi gerektiğini belirten sendikalılar, yaratılan mağduriyetler nedeniyle halktan özür dilenmesini istiyor. Sendikalar ayrıca Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmesini talep ediyor.

KESK'in öncülüğünü yaptığı ve DİSK, TTB, TMMOB ve Sendikal Güç Birliği’ne bağlı sendikaların da davet ettiği iş bırakma eyleminde, işçi, memur, doktor, mimar ve mühendislerden oluşan yüz binlerce kişi Türkiye genelinde iş bıraktı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş-Güvenli Gelecek, Demokratik Bir Türkiye” talebiyle dün başlattıkları grev Edirne'den Kars'a, Ardahan'dan Hakkari'ye, Van'dan İstanbul'a, Antalya'dan Trabzon'a, İzmir'den Diyarbakır'a kadar tüm illere yayıldı.

KESK yaptığı açıklamada, başlattıkları genel grevin bugün de ülke genelinde uygulanacağını belirtti. KESK, “Kamu yararının ortadan kaldırılmasına, kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, performansa göre ücretlendirmeye, esnek, güvencesiz, kuralsız çalışmaya, siyasi kadrolaşmanın son durağı ‘hükümet memurluğuna’, iş ve ücret güvencemizin adım adım ortadan kaldırılmasına karşı ‘insanca yaşam, güvenceli iş-güvenli gelecek, demokratik bir Türkiye’ için grevdeyiz” dedi.

Hükümetin halkın taleplerine kulak tıkayarak Taksim Gezi Parkı’nı sermayeye peşkeş çekmesine karşı yükselen tepkilerin baskı ve şiddet ile bastırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Sendikal Güç Birliği (SGBP), kendisine bağlı sendikalar ile alanlarda olacağını açıkladı.
Öte yandan devam etmekte olan THY grevinde, işçilere karşı hükümet tarafından uygulanan grev kırıcı tutumun sürdüğünü belirten SGBP, kendi bünyesindeki sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde; işe geç girme, iş yavaşlatma, iş durdurma, işe giriş çıkışlarda yürüyüş, bildiri okuma gibi çeşitli eylemler gerçekleştireceğini açıkladı.

Polis şiddetini, eylemleri itibarsızlaştırmaya ve psikolojik baskı yaratmaya yönelik söylemleri ve anaakım medyanın kayıtsızlığını kınayan akademisyenler, “Bizler, insanlığın ortak mirası olan bilime katkıda bulunmak için dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan bireyler olarak mesafe tanımaksızın özgür aklın ve özgür iradenin ışığında, demokratik taleplerini dile getiren herkese uzaklardan selam gönderiyoruz. Unutmayın ki, bu direnişte biz de varız!” dediler. 

AKP bu sefer  sağlam duvara tosladı.Binlerce yurttaş günlerdir kent meydanlarında AKP zorbalığına karşı direniyor.AKP direnişçileri marjinal ve çapulcu olarak göstermeye çalışıyor.Kent meydanlarına liberal bir salgı olarak örgütsüzlük yayılmaya çalışılıyor.Emekçi halk örgütlendikçe AKP’ye karşı direniş daha da şiddetlenecektir.AKPköşeye sıkıştıkça daha da saldırganlaşıyor.

 

 

Bu yazı toplam (937) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?