Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Duygu karmaşası

17 Haziran 2013 Pazartesi Saat 21:27

Bugünlerde öyle çok duyguyu bir arada yaşıyorum ki, kalbim yerinden çıkacak. Daha önce hiç böylesi hissiyatlarım olmamıştı. Yurdumuzda yaşanan olaylar artık iyice çığırından çıktı. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar neler olup bittiğini anladı ama hala asıl anlaması gerekenler anlayamadı. Aslında anladılar ama büyük bir çabayla anlamazlıktan geliyorlar.

***

Daha ne yapmalıydık bilemiyorum. İnsanlar genci, yaşlısı, çocuğu, kadını sokaklara döküldüler. Hayat koşturmacalarını, işlerini güçlerini bir kenara bıraktılar, gecelerce kendilerine uygulanan şiddete rağmen yorgun, yürüdüler, direndiler, bağırdılar, ağladılar, şarkılar söylediler.

Kendi sanatçılarını bile kale almadılar oysaki onlar. Çabaların hiç birini umursamadılar ki, bir gram bile değer verildiğine inanmadığım, yüzlerce insan olabildiğince haykırdılar, günlerce. İstediklerimiz de zaten hakkımız olan şeylerdi ya asıl sorun da burada işte. Hepimiz bağırıyoruz adalet, özgürlük ve demokrasi diye. Gören de akıl dışı isteklerimiz var sanacak. Hoş; görünmemesi için de ellerinden geleni yaptılar.

Hepimiz birer vatan haini, marjinal, çapulcu, ayyaş, sapkın, seksomanyak olduk çıktık. Bir ülkenin başbakanı nasıl olur da halkına böyle hitaplar kullanabilir aklım almıyor.

***

Siyaset çamurla doldurulmuş bir çukur bana göre, en azından bizim ülkemizde.

Giren saplanıyor, kirleniyor. Sevmiyorum böylesini. Birbirlerine terbiyesizce laf sokan koca adamları görmekten bıktım ekranlarda.

***

Bu direniş, aslında birbirinden ayrı tutulamayacak ruhların direnişiydi en başından beri, bölünmeyen, öteki olmayan, birbirini seven ve kucaklayan insanların direnişi. Oradaki insanlar bağımsızdılar, bireydiler, özgürlüğü arayan tertemiz ruhlardı. Tepemizde kurulmuş olanların neredeyse hepsi onlara gözlerini kapattı, kulaklarını tıkadı. Sanki başka bir boyutta yaşıyorlardı. Gözlerimizin önünde yaşadığımız dakikaları bizlere zehir eden her bir kare fotoğrafı yalanladılar.

Doktorlar kendilerini parçaladılar yaralılara yardım etmek uğruna. Sonra da ne oldu direnişçilerle bir olmak ile suçlanıp gözaltına alındılar. Tabi direnişçilerin yanında olacaklar ya ne olacaktı, izleyecek miydiler ellerini kavuşturup olanları.  Ya avukatlar durmadan telefonlarını yayınladılar, korkusuzca o karakoldan bu karakola koştular. Onlar da yaka paça içeri alındılar sonunda. Bütün bunlar aynı korku filmi sahnesi gibi benim gözümde. Halkımızın şu gördüğü muameleye bakın! Bakın da görün, kalbinizle, vicdanınızla, tüm insanlığınızla. Bütün bu yaşananlar unutulmayacak, unutturulmayacak. Bir gün yeniden özgürlük, adalet ve mutluluk dolu sabahlara uyanacağız.

Bu yazı toplam (877) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?