Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Dayak doktora değil sisteme, iktidara atıldı!

19 Ağustos 2010 Perşembe Saat 08:59

Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde önceki gün fazla yabancısı olmadığımız tatsız bir hadise yaşandı. Hastanenin tek çocuk cerrahı Doktor Hasan İlkehan, Muhammet Dağ isimli hasta babasının saldırısına uğradı. Ayrıntılarına ve doktorların tepkisine dünkü sayımızda geniş şekilde yer verdik. Saldırının, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmit’teki mitingiyle aynı güne denk gelmesi ilginç bir tesadüf ancak önemli bir tezat. Bir tarafta 12 Eylül’deki referandum için “Evet” oyu istemeye gelen iktidar partisinin genel başkanı. Aynı il sınırları içinde 50 kilometre kadar batıda sistemin acizliğinin bedelini dayak yiyerek ödeyen bir doktor. Daha da ötesi Semih Dinç’in bir şekilde vurgu yaptığı gibi bir türlü yurttaş olmayı becerememiş, insan tanımı iki ayağı üzerinde yürümekten başka bir şey ifade edemeyen Muhammet Dağ’ın saldırısından ötürü hastanede çocuklara yönelik verilen sağlık “hizmeti”nin durması. Onlarca çocuk ve ailelerinin de saldırının bir şekilde mağdur olması.

 

Muhammet Dağ’ın Doktor Hasan İlkehan’a saldırısındaki gerekçe oğlu Fatih’in salı günü ameliyat masasına alınmaması. Peki aynı gün İlkehan yan gelip yatmış mı? Hayır. Ameliyat sırası bekleyen 22 kişiden yaklaşık 20’sinin ameliyatını gerçekleştirip 66 kişiyi de poliklinikte bakmış. Niçin o kadar yoğun tempoda, üstelik ameliyat gibi yüksek riskli bir vakaya rağmen çalışmış. Çünkü hastanede ikinci bir çocuk cerrahı yok. Bu durumda Muhammet Dağ’ın tepkisini en basit tabirle Sağlık Bakanlığı’na atfen İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’na göstermesi gerekmiyor mu? Asla ve de olabilemez. Çünkü Muhammet Dağ şüphe yok ki 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası “Kenan Evren” modeli tek tipleştirilen, düşünme ve sorgulama yeteneklerinden bihaber, genel ve yerel seçimlerinde oyunu iki kilo mercimek, yarım ton kömüre pazarlık konusu eden, yolda yürürken tökezleyip düşecek olsa boş teneke gibi gürültü çıkartacak olan, her tür sorunun sözüm ona çözümünü şiddette arayan, çocuğu o gün ameliyat edilmedi diye doktoru suçlayıp onlarca çocuk ve ailenin programını, sağlığını alt üst eden sözüm ona bir “yurttaş” tiplemesi.

 

Tam da sistemin ve sistemin bugünkü temsilcisi AKP’nin aradığı model. Gerek Başbakan, gerekse Sağlık Bakanı’nın gösterdiği hedef doğrultusunda sistemi sorgulamadan faturayı kişiye kesen Muhammet Dağ’ın Doktor İlkehan’a attığı dayağın aslında sisteme atılan bir dayak olduğunun sistem farkına varacak mı sizce. Asla.

 

Örneğin dün gazetemiz dahil birçok gazetede yer alan bu saldırıdan iktidar partisinin ilçe başkanı Yılmaz Bayram’ın haberi var mıdır ya da var olsa bile başlık haricini okumuş mudur? İkisi de zor olasılık. Çünkü iktidar partisinin ilçe başkanı da konumuna rağmen türlü gerekçeler ile yerel basın genellikle okumamaktadır. Söz konusu dayaktan haberi olsa bile varsa bir söylemi, saldıranı kınamaktan öteye geçmeyecektir.

 

Sistemin bugünkü temsilcisi iktidar partisinin her şeyin güllük gülistanlık olduğuna dair söylemlerinin ne kadar boş olduğu da önceki günkü saldırıda teşhir olmuştur. Örneğin sağlıkta kötü giden bir işleyişten ötürü mağdur duruma düştüğünü iddia eden, her tür düşünme ve sorgulama kültüründen uzak, her türlü sorunun çözümünü şiddette arayan “yurttaş”ın o tepkisi aslında sistemedir, sistemin bugünkü temsilcisi iktidar partisinin uygulamalarınadır. Herkesin her sorununa çözümü şiddette araması aynı zamanda psikolojik bir vaka ve ayrıntıdır ancak muhtemelen ve yüksek olasılıkla aşırı sıcaklara, Ramazan ayına falan bağlanarak geçiştirilmeye çalışılacaktır. Ama ben ısrarla dayağın sisteme ve iktidara atıldığını savunuyor, başka da bi’şi demiyorum.

Bu yazı toplam (6282) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?