Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Öyle bir geçer zaman ki

09 Eylül 2013 Pazartesi Saat 20:15

Yine tatil sonrasında düşünceler bir bir üşüşüyorlar insanın üzerine. Zaman öyle veya böyle geçiyor ve gidiyor. Elimize güzel anılar kalıyor ya işte onlar da olmasa ne kıymeti kalırdı diye düşünüyorum devam etmenin. İyi ki güzel geçirilen zamanlar var, iyi ki anılar var.

***

Burada yani Cezayir gibi bir yerde altı ay kaldıktan sonra yapılan yirmi günlük tatil hiçbir koşulda insana yeterli gelmiyor. Hoş, işin ucunda dönülecek yer yine burası olunca tatiliniz bir ay bile olsa insanda tuhaf bir boşluk hissi yaratıyor. Şu anda henüz sudan çıkmış balık havasındayım. İnsanlar kuş misali diyorlar ya hani ne kadar da güzel söylenmiş bir söz. Kuştum, vatanıma uçtum ve geri döndüm.

***

Uzaktan Türkiye’yi görmek bambaşka, içinde yaşamak bambaşka. Türkiye gerçekten yaşaması zor bir yer haline gelmiş. İnsanlar son derece sabırsız, nezaketsiz, suratsız. Herkesin kendine göre dertleri, kaygıları var elbette. Yine de tatil beldeleri ve birkaç kıyı şeridi şehri hariç benim gördüğüm kadarıyla hayat pek çekilmez. İnsanlar ya bıkmışlar yaşadıkları zorluklardan, ya yorulmuşlar sürekli bir yerlere koşturmaktan ya da kendilerini unutmuşlar yaşama tutunmak için çabalamaktan. Hayatından memnun olan kişi sayısı o kadar az ki!

***

Bizim gibi yurt dışında olan çiftlere hep en iyisini siz yapıyorsunuz diyorlar ya ben de onlara hep dışı sizi yakar içi bizi demek istiyorum. Yurt dışında yaşamanın çalışmanın avantajları olduğu bir gerçek ama hiçbir gerçek insanın ailesinden vatanından memleketinden ayrı yıllar geçirmesi kadar acı vermiyor insana. Türkiye’nin hali malum, iyiye doğru bir gidişat görünmüyor. Hal böyle olunca kimse de dönün diyemiyor tabi bizlere. Ama gönül hep yakınlarda olmaktan yana. Herkesin hayatında gurbet, ayrılık, hasret var biliyorum ve ben büyük bir içtenlikle herkesin istediği her şeyi yapabilmesi, mutlu, huzurlu bir hayat sürebilmesi için her gün dua ediyorum.

***

Cezayir kışa teslim oldu, olacak sanki; uzatmaları oynuyor adeta…

Türkiye’deki sıcaktan çıkıp buradaki kasvete gelmek pek zor. İçimde hala plaj şarkıları çalıyor bangır bangır. Uzun senelerdir ilk defa tatil gibi bir tatil yapabildiğim için mutluyum.  Şimdi sırada biriktirdiğim mutluluklarımı, önümüzdeki altı aya bölmeye çalışmak var…

Bu yazı toplam (1053) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?