Yükleniyor...
Murat Açıkel

Murat Açıkel

Milli Çıkar

29 Ekim 2013 Salı Saat 23:15

Türkiye tarihinde ilk defa bir MİT başkanı dünya tarafından tartışılıyor ve eleştiriliyor.

Peki neden?

Birileri neden Hakan Fidan üzerinden Türkiye’ye saldırıyor?

İşin diğer bir ilginç tarafı ise dış basında atılan başlıklarla iç medya da bazı başlıklar birbirinin hemen hemen aynısı.

Oslo süreciyle başlayan Fidan’ı karalama çalışmaları son haftalarda büyük bir artış göstermiştir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi ise komploların ve oyunların coğrafyası olan Türkiye’de bu oyunların yavaş yavaş bozulmaya başlaması ve bunun vermiş olduğu rahatsızlıktır.

Burada dikkat etmemiz gerek en önemli hususlardan birisi bu saldırının sadece Hakan Fidan’a değil, hükümetin izlediği politikalarla da alakalıdır.

Oslo görüşmelerinin ve çözüm sürecinin Türkiye’nin geleceği için ne kadar önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Çünkü Ortadoğu ve Dünya’daaktif olan bir devlet olmak istiyorsanız önce içeride ki birlik ve beraberliği sağlamak zorundasınızdır. Oslo görüşmeleri ve çözüm süreci de Türk-Kürt birlik, beraberliğiyle Dünya’ya yeniden yüzünü dönen büyük bir Türkiye projesidir.

Çözüm süreci şuana dek başarılı olarak gitse de sürekli dış saldırılara maruz kalarak engellenmeye çalışılıyor. Türkiye’nin iç barışı sağlayacak olması bazı kesimlerin oldukça canını sıkmış gibi duruyor.

Zaten dikkat edersek Hakan Fidan’a olan saldırılar Oslo görüşmeleriyle başladı ve Hakan Fidan’ın bu süreçte ki etkinliği saldırıları ona yönlendirdi.

Böylece Dünya üzerinde ki medya patronları Hakan Fidan üzerinden Türkiye’nin politikalarına psikolojik bir savaş başlatmıştı.

Bu politikalardan ilki yukarıda bahsettiğim gibi Oslo görüşmeleri ve çözüm sürecidir. Bir diğer unsurise Türkiye’nin yeni bölge politikasıdır. Türkiye’nin iç sorunlarından kısmen kurtulup, kafasını kaldırıp bölgeye yönelmesidir. Irak, Suriye, Mısır ve Ortadoğu’da yıllar sonra yeniden canlanan bir Türkiye görmekteyiz. Enerji açısından oldukça zengin olan bu topraklarda Türkiye’nin güçsüz olması kuşkusuz tüm Dünya’nın istediği bir şeydir. Ancak Türkiye’nin yeni bölge politikasında bu kadar aktif olması bu medya saldırılarına uğramasının kuşkusuz nedenlerinden birisidir.

Saldırılarda ki bir diğer neden ise Hakan Fidan ile MİT’in artık dışarıda operasyon yapmaya başlamasıdır. Tıpkı Sultan Abdülhamid’in Hindistan’dan İngiltere’ye kadar yapmış olduğu operasyonları hatırlatmış olmalı ki Fidan hedef haline gelmiştir.

Son yıllarda yenilenen ve hızla büyüyerek yüksekbir ivme yakalayan Türkiye’nin bu kadar başarılı olmasında ki en büyük etkenlerden biriside önemli birimlerin millileştirilmesidir. Burada ki millileşmeden kastımız devleti ve vatanı için dürüst, onurlu bir şekilde hizmet eden bürokratların görevlere getirilmesidir.

Yıllarca ülkemizde birçok istihbarat kaynağı gerekli birimlerin eline ulaşmadan dış devletlerin eline geçti. Buna birçok örnek verebiliriz. 1977’de ki Sabahattin Savaşman olayı, her terör saldırısından sonra akşam haberlerinde Mit haberdardı şeklinde ki haberlerin yer alması ve Süleyman Demirel’in yapılan darbelerle ilgili olarak "MİT darbeler hakkında bize bilgi vermez; 12 Mart'ı da 12 Eylül'ü de haber vermedi" demesi yıllarca MİT’in ne kadar bağımsız bir kurum olduğunun göstergesidir. Ancak bugün ise değişen Türkiye’de tüm bölgede etkin ve bağımsız bir MİT ve  MİT'in bu şekilde çalışabilmesi için de elindeki tüm imkânları seferber edebilen bir Türkiye ve hükümet var ortada.

MİT müsteşarı olan Hakan Fidan’ın da bu millileştirmenin ve değişen Türkiye’nin en önemli isimlerinden olması yapılan saldırıların çoğalmasına neden olmuştur.

Bu saldırılara en güzel cevabı Türk pilotlarının kurtarılmasıyla verildiğini ve devamının da geleceğini umuyorum. Herkesin bilmesi gereken ise Türkiye’nin artık bölgede ve dünyada tartışmasız bir güç haline gelmiş olmasıdır.

Bu arada MİT ve Hakan Fidan’a saldıranların almış olduğu başarısız sonuç ileri ki zamanlarda yazılacak yeni bir senaryo ile Merkez Bankasında harika bir başarı gösteren Erdem Başçı’yı hedefte ki yeni isim haline getirebilir.

Nedeni ise Türkiye’nin MİLLİ ÇIKARlarına hizmet eden kurumlar, kişiler hep yıpratılmaya ve cezalandırılmaya çalışılmıştır.

Bu yazı toplam (2666) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Büyük Devlet Büyük Millet
Öncelikle gazetede başarılarınızın devamını diliyorum. ülkemiz ve milletimiz büyümeye devam ettikçe düşmanlarimiz çoğalacak ama Hakan Fidan gibi asil kendini devletine milletine adamis devlet adamlarımız olduğu sürece bu millet bu devlet her zaman yükselecektir
Cemil UZUN30 Ekim 2013 Çarşamba Saat 20:52

| 1 |