Yükleniyor...
Murat Açıkel

Murat Açıkel

BEYAZ VE SİYAH

18 Kasım 2013 Pazartesi Saat 20:03

Osmanlı Devleti’nin 624 yıl gibi uzun bir süre yaşamasında ki en büyük etkenlerden biriside mutlak hoşgörüdür. Tarih boyunca hoşgörü ve adalet devleti olarak bilinen Osmanlı İmparatorluğu bu ilkelere her ne olursa olsun sadık kalmış ve ömrünün sonlarında bile bu ilkelerden vazgeçmemiştir. Osmanlı İmparatorluğu  gayrimüslimlere dahi iyi niyetli davranmış ve bütün değerlerine her zaman saygılı olmuştur.

Osmanlı’nın son yılları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılından itibaren dış güçler tarafından oynanan oyunlar bu coğrafya üzerinde tekrar güçlü bir devlet kurulmasına engel olmak istemiştir.1.Dünya Savaşı’ndan sonra cetvelle sınırlar çizilmiş ve bölgede yalnız, tek ve sürekli toplumsal kaosa hazır bir Türkiyekurulması amaçlanmıştır. Türk-Arap, Türk-Kürt ve komşularımızla olan ilişkilerimiz en çok bu savaşta ve sonra ki süreçte zarar görmüştür. Nitekim bir şekilde istenilen başarılmış kaosa her an hazır ve karıştırılmaya müsait bir Türkiye oluşturularak yıllarca toplum içinde etnik ve mezhep farklılığı gibibir çok ayrım yapılmıştır.

Bugün baktığımız zaman Osmanlı torunları olan bizler, hoşgörü adına her şeyini kaybetmiş ve birbirimize karşı nefret dolu söylemleri  amaç edinmiş bir şekilde toplum olarak birbirimizden iyice uzaklaşmaktayız. Ülke olarak son aylarda yaşadığımız olaylar toplumsal bunalımların iyice arttığı, insanların kendi düşüncesinden başka hiçbir düşünceye saygı duymadığı ve hoşgörünün iyice azaldığı bir dönem geçirmekteyiz. Bazı kavramlara takılı kalmış ve bu kavramlar çerçevesinde birbirimizi farklılaştırarak her geçen gün  kendisinden farklı olana karşı kin kin besleyerek birlik ve beraberliğimize zarar vermeye devam ediyoruz.

Türk, Kürt, Alevi, Sunni, Laz, Çerkez, Ermeni, Rum, Yahudi ve belki de daha nicesinin oluşturduğu Türkiye toplumu güzel ülkemde hep bir arada yaşamasını yıllarca bilmiştir ancak o anlık öfkesi, hırsı dış güçlerin iştahını her zaman kabartmış ve istemsiz şekilde de olsa bir çok oyuna farkında olmadan ortak olmuştur. Çanakkale’de, Sakarya’da tek vücut olup ilelebet bir arada yaşamaya gönül veren milletimiz bir gün bu oyunu da bozacaktır.

Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemiz bütün enerjisini kendi içerisinde bu farklılıklara harcamıştır. En büyük sorunlarından olan Kürt sorununu da 6-7 aydır çözüm süreciyle birlikte belli bir aşamaya getirmiş ancak sonrasında da farklı oyunlarla karşı karşıya kalmıştır. Nitekim Tunus, Mısır ve bir çok Arap ülkesinde yaşanan olaylarda bizim tarih boyunca yaşadıklarımızın aynısıydı. Ülke olarak artık bunların kimler tarafından nasıl yapıldığını anlamamız için bir fırsatta elimize geçti.

Ülke bireyleri olarak artık yapılması gereken farklı düşüncelere saygıyı, anlayışı, bizden olmayana sevgiyle yaklaşmayı sosyal yaşamımızın içine sokarak toplumsal hoşgörüyü sağlamak, barış ve huzur içinde aynı güneşe uyandığımız ülkemizde yaşamaktır. Tüm bunlar gerçekleştiği zaman tarihimiz boyunca yaşadığımız tartışmaları, ayrışmaları yaratan olaylar son bulacağı gibi yenilerinin ortaya çıkmasını da engelleyecektir.

Unutmayalım ki hayat bizden olmayanlarla güzel tıpkı BEYAZın en güzel SİYAHın yanında durduğu gibi…

Bu yazı toplam (1515) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?