Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Egosantrik alanlar

18 Kasım 2013 Pazartesi Saat 20:12

‘Egosantrizm ya da beniçincilik (benmerkezcilik) her şeyi kendine dayandırmak, kendine bağlamak, kendine indirgemek, her şeyde kendi görüş açısından hükümde bulunmak, her şeyde kendini esas almak ve kendi fikrini, mantığını ve duygusunu hareket noktası, örnek, ölçü ve merkez almak eğilimi olarak tanımlanır.’

Tanımı bile görüyorsunuz ki bir o kadar normal dışı. Yani en azından benim için öyle. Her şeyin kendi için olduğuna kendini inandırmış, tüm hareketlerinde odak noktası bireysel çıkarları olan insanlar etrafımızda o kadar çok ki. Okumuş veya okumamış olması önemsiz bir ayrıntı. Kanımca okumamış insanlar daha naif oluyorlar. Fakat bilmek öğrenmek kimi insanı olumsuz etkileyebiliyor işte böyle. Ne kadar çok bilirse kendini o kadar bulunduğu çevrenin üzerinde görüyor. Tam tersi durumlar da yok değil elbette. O çok akıllı geçinip aslında özünde cahillik peyda olmuş olanlardan korkmak lazım asıl.

***

Nasıl bir insan her şeyi bildiğini düşünebilir ki, daha dünyada onca öğrenecek şey varken? Nasıl bir insan konuya kendisi ile başlayıp kendisi ile bitirebilir?

Etrafındaki onca hayatı, onca yaşanmışlığı nasıl da ellerinin tersiyle itebilir. Çok tuhaf bir yaklaşım ve hastalıklı…

Egoist insanların alanlarında bulunmak son derece tehlikeli bir durumdur. Karşısındaki insanın da ruh sağlıklarını bozabilirler. Başkalarının kendini yetersiz hissetmesini sağlayabilirler veya kendilerine benzetebilirler. En birincisi bilinç dışı sözleri ile sizi çileden çıkartırlar.

*** 

Erkeklere bu bencilliği toplum kazandırıyor, öğretiyor daha çocuk yaşlarda. Kadınlara ise özgüvensiz bir yaşam biçimi sunuyor. Hem kadın için kendinden o kadar da bahsetmek doğru değildir ayıptır, ama erkek istediği gibi kendisini övebilir öyle değil mi?

Günümüzde egosu ile baş edemeyen bir sürü insan var ve bizim egolarıyla baş edemediğimiz onlarca tanıdığımız arkadaşımız var, ne yazık ki!

Doğruyu söylemek gerekirse böyle bir yolda ilerlerseniz ancak kendini tanıyan bilinçli insanların maskarası olursunuz. Kendi bencilliğiniz yolunuzu keser ve hayallerinizi törpüler. İnsan olmanın doğasında anlamak, empati kurmak, eşitlik, sevgi ve doğruluk yatar. Bencil bir insan bunları bir bedende toplayamamış insandır.

Artık kişisel egolardan kurtulma zamanı. Hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz. Elinize bir ayna alın ve gerçekte kim olduğunuzun farkına varın!

Bu yazı toplam (783) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?