Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Takıntı ve bulutlar

25 Kasım 2013 Pazartesi Saat 17:33

Takıntı insanın zihninden atamadığı düşünce ve hayallerdir denir. Düşünüyorum da son zamanlarda epey takıntı edinmişim meğer. 

Her zaman inatçı biri olmuşumdur. Kafama koyduğum şeyi yapmak, görüp beğendiğimi bir şekilde almak gibi takıntılarım vardır. Çocukken de biraz inatçı olduğumu anlatırdı annem. Bu tip inatçılıklar sonralarında takıntıya dönüşebiliyormuş demek ki. Takıntı elbette daha uç bir nokta ve daha vazgeçilemez bir unsur bana göre…

*** 

Cezayir’e geldiğim ilk zamanlardan beri epey takıntı biriktirdim. Örneğin banyoya konulan sıcak su ısıtıcılarının ince ve iç gıcıklayıcı sesine takıntılıyım diyebilirim. Bazen o kadar rahatsız edici oluyor ki yerinden sökmek istiyorum. Sessizliğin içindeki bir anda beliriveren yüksek sese takıntılıyım. Eskiden sessizliğe çok önem vermezdim ama yaşadığımız yerdeki yabanıl hayat beni kimi takıntılara doğru itti diyebilirim. Konuşmayı çok seven biri olmama rağmen yüksek ses tonuyla konuşan insanlara karşı bir takıntı oluştu kafamda. Bir de işini sevmeden yapan, yaptığı iş nedeniyle bin bir surata bürünen insanlara karşı takıntım var artık. Bu halimden epey rahatsızım. Eski halimi özlüyorum kimi zaman. Çünkü takıntılarla yaşamaya çalışmak oldukça zor. 

***

Bulutlar

Tabi güzel takıntılar da oluyor insanın hayatında. Mesela bulutlar buna örnek oluşturabilir. Öyle çok seviyorum ki bulutları. Onların her halini çekip almak istiyorum fotoğraf makinemle anılarımın içine. Bulutlara takıntılıyım. Onlara anlamlar vermek, göğe bakıp hareketlerini izlemek büyük bir keyif. 

Kitaplara da takıntılıyım, onların mis kokularına, yumuşacık dokularına. Ama en çok bulutlar var aklımda. Bulutlara her baktığımda hissettiğim o rahatlamanın vücudumda ilaç etkisi yapması kadar güzeli yok. Bir yere uzanıp bulutları seyre dalıp uzun saatlerimi geçirebilirim. 

Takıntılardan kurtulmak bizim elimizde. Takıntıları var etmek gibi aynı. Zaman, mekân ve olaylar bizi türlü yeni hale sürüklüyor. Bazen olmadığımız insanlara dönüşüyor bazense keşfetmediğimiz kimliklerimizle tanışıp onları seviyoruz. Olumsuz her şeyi olumlu yapabildiğimiz gibi takıntılarımızla da yüzleşebiliriz. Belki de kabullenerek; kabullenip kendimizi zamanın sihirli ellerine bırakarak. 

Günler bize yeni takıntılar getirecektir. Aklımızda onlarcası türeyecek yeniden belki de. Onlarla başa çıkmayı öğreneceğiz. Çünkü hayat her gün yeniden öğrenmek demek. Bir çocuğun hayatı öğrenmesi gibi aynı…

 Takıntılarımla başa çıkmayı öğreniyorum ve bulutlarla mutlu olmayı. 

Bu yazı toplam (861) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?