Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Gitmek ve kalmak

02 Aralık 2013 Pazartesi Saat 20:42

Benim gibi heyecanlı bir ruha sahip olanların aklında hep bir gitmek fikri vardır. Gitmek, görmek, keşfetmek ve yeniden, defalarca gitmek; aynı yerler olsa bile.

***

Arayış hayatımın her alanında benimle olan çocukluğum gibidir.

Bilmediklerimi öğrenmek, bildiklerimin tekrar tekrar üzerinden geçmek isterim ve her daim yeni şeyler bulabileceğime inanırım. Bir şehre üç yüz bininci kez bile gitseniz mutlaka önceden görmediğiniz bir şeyi görürsünüz. Bu yüzden belki de en eğlenceli kısır döngüdür gitmeler.

***

Gidenler belki her şeyi arkalarında bırakıp gidemezler, hislerini, acılarını, yalnızlıklarını da götürürler yanlarında ama yolda olmak hep iyi gelir. Biraz hüzne yatkın, şiir seven, aşka inanan, maceracı biri olmak gerekir gitmek için. Güzel günlerin geleceğini bilmek bile içine gitmek arzusu oturmuş bir insanı tatmin etmez.

***

Giden için hayat her zaman yeni bir şeyler hazırlar. Ne gidilecek yer aynıdır her gittiğinde, ne de döndüğün. Peki ya geride kalanlar? Senin bırakıp gittiklerin aynı mıdır?

Kalanlar hep kendilerini mahkûm ettikleri hayatın sınırlı alanlarında yaşarlar. Uğurlarlar sevdikleri insanları. Onların ne yaptıklarını merak ederler, gitmek isterler içten içe, katılmak isterler hayata olabildiğince, bir parça da onlar gibi. Bir şeylere tutku duymak isterler, rutinlerin grilerini sıyırmaktır amaçları tüm geride kalanların.

***

Birilerinin gideni varsa hayatında, anılarında yaşamaya mahkûm olur. Gidenin yaptığı en büyük kötülüktür bu, bir ruhu dizginlemek.  Eğer gidecek kadar cesaretiniz yoksa elinizde zincirlerinizle kalakalırsınız yaşamın en orta yerinde. Şanslı olanlarımız da var elbet. Ne de olsa hayat seçimlerimizden ibaret. Gönülden kalmayı seçenlerde vardır hayatta ama onların da bir tarafları hiç mi giden olmayı istememiştir?

***

Giden için bıraktığı her şey geride kalandır. Ruhu olan veya olmayan her şeye özlem duymaksa gitmesinin karşılığıdır. Yarım yaşar o da. Bir tarafı geride kalanlarla kalır, bir tarafı olabildiğince uzaklaşır. Gitmek biraz da bencilliktir, kötülüktür bir parça da olsa içimizde büyüttüğümüz, vazgeçmektir çabalamaktan. Kalmak bazen daha çok cesaret gerektirir çünkü. Kalanlar hep mücadele ederler.

 

Ben kalan olmaktan hep korkmuşumdur. Ruhum görmeye aç, bilmeye delicesine tutkun. Av mıyım zamanda, avcı mı bilmiyorum. Tek bildiğim gitmeyi istediğim, geride kalan olmamak için!

Bu yazı toplam (896) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?