Yükleniyor...
Murat Açıkel

Murat Açıkel

PIRLANTA MI ELMAS MI?

03 Aralık 2013 Salı Saat 23:23

Son haftalar bir dershane konusudur almış başını gidiyor. Kimileri kapatılmasından yana kimileri devam etmesinden yana kimileri de bu işten nasıl oy toplarım onun derdinde.

Son 10 yılda her alanda yapılan reformlar başarılı bir görüntü çizse de aynı başarı ne yazık ki eğitime yansımadı. Nitekim diğer bakanlıklara göre değişen Milli Eğitim Bakanı sayısı bunu kanıtlar niteliktedir. Yapılan çalışmalar içinde bana göre Fatih projesi dışında 4+4+4 gibi bir çok proje ne yazık ki uygulamadı ki eksikliklerden dolayı başarısız oldu. Bu süreçte haliyle iktidarda eğitimde yeniden bir reform hazırlığına başladı.

Daha öncede sıkça tartışılan dershanelerin kapatılması yönünde hükümet tarafından ilk defa ciddi bir adım atıldı. Asıl olanlar ise bundan sonra oldu. Bir sene önce Hocayı İstanbul’a çağıran hükümet hizmeti bitirmeye çalışmakla suçlandı.

Seçim sürecinin başlamasına az bir süre kala bu hizmet içinde Ak Parti içinde açıkçası iyi olmadı. Nitekim hizmet içinde yer alan birçok kişi oylarını Ak Parti’ye kullanan insanlardan oluşuyordu. Bu oylarda ki bölünme iki taraf açısından da pek olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Bunun en büyük nedeni olarak geçmiş Türkiye ve bugünün Türkiye’sini kıyaslayarak anlayabiliriz.

Dış güçler şuanda bu bölünmeyi bir fırsat olarak görmüş durumdalar. Nitekim medya başlıkları ve konu hakkında alakalı, alakasız kişilerin yorumları bunu açık şekilde gösteriyor.

Cemaat ve Ak Parti ortak koşulda buluşarak artık bu dershane konusundan daha fazla zarar görmeden yeniden birbirine sarılmasını bilmelidir. Ak Parti’nin hizmetin önünü açtığı, Fethullah Gülen’i ülkesine yeniden davetini, referandum döneminde ise hizmetin Ak Parti’ye vermiş olduğu desteği kimse unutmamalıdır.

İki taraf içinde ortak amacın İslamiyet ve Müslümanlık olduğu açık bir şekilde ortadadır. İslamiyet’in olduğu hiçbir yerde ise buluşmak, anlaşmak zor olmamalıdır. Millet olarak içimizdeki sempatizanlık bizim duygularımızı uç noktalara yaşatsa da, sakin ve ılımlı düşünmek her zaman bize kazanç sağlar.

Eğitim insan hayatının genelini kapsayan bir terim olurken öğretim bilim alanında insanı ilerleten konulardan oluşan bir kavramdır. Nitekim bu kavramların üzerinde yapılacak bir değişiklik sonuçlarını kısa sürede vermesi pek mümkün değildir.Kısa sürede verimliliği gözetlenemeyecek olan bir karar içinde Türkiye gibi üzerinde türlü oyunlar oynanan ve yeniden İslamiyet’i Osmanlı’nın bıraktığı yerden devam ettirmeye çalışan bir ülke olarak Ak Parti ve cemaat tartışması en kısa zamanda bitmelidir. Ak Parti mi Hizmet mi kavgaları yerine, eğitim konusunda alternatif fikir ve düşünceler dinlenmelidir.

Derler ya PırlantaElmasmı ? İkisi de pahalı, özel ve değerli bir taştır. Bu nedenle kıyaslanamazlar. Pırlanta elmasın işlenerek şekil ve kalıp almış halidir. Nitekim bende Ak Partiyi Hizmetin siyasi şekillenmesi olarak görüyorum. Aralarında bir bağlantı olmasa da ikisinin de Türkiye için amaçları aynı ve değerleri tartışılamayacak derecededir.

Bu yazı toplam (1726) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?