Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Güneşin mucizeleri

10 Aralık 2013 Salı Saat 18:50

Mucizelere inanıyorum. Bu yeni bir şey değil, hep inandım. Hayat zaten başlı başına bir mucize değil mi zaten?

Doğanın güzelliklerine de inanıyorum. Mucizelerin yaratıcısı doğa ana elinden geleni yapıyor inancımızı taze tutmamız için. Elbette madalyonun her zaman olduğu gibi iki yüzü var. Ama ben güzel taraflarından bahsetmek için heyecanlanıyorum yazarken.

Güneşin içimizi ısıtması ve bizi enerji ile doldurması ne harikadır. Işığın vurduğu her yerde ortaya çıkan minik tozlar bile kendi içinde bir hayat barındırıyor. Kışın soğuğunda güneşin yüzümüze vuran sıcaklığıyla hayale kapılıyoruz. Gün ışığı insana yaratma gücü veriyor her seferinde yeniden. Bir yola koyulmanın heyecanını, bir işe başlamanın zevkini ve bitirmenin gururunu yaşatıyor.  

Kelimeler görünür oluyor aydınlıkla. 

En zor anlarda bile kendimize dönmemizi sağlıyor, içimizi görebilelim diye. 

Tozlu zamanları belirgin anlardan ayırt etmemize yardımcı oluyor. 

Duvarda, masada, koltuğun üzerinde, dolaplarda oluşan motiflerle küçük detaylar anlam kazanıyor ışık sayesinde. 

***

Bitkiler ona dönüyor ya yeniden doğmak için en sevdiğim tarafı da bu. Hiç beklemediğim bir anda güneşe bakan kaktüslerimin toprağından minik filizler çıkmasına olanak tanıyor gün ışığı. İçim o minik yeşil tanelerden çoğalıp hayata karışıyor sanki. 

Bazen kendimi ittirmek zorunda kalıyorum karanlık günlerde. Güne katılmak için görünmez bir el gibi dokunuyorum kendime ve hadi diyorum katıl anlam verdiğin o şeye. Ama ışığın yüzüme vurduğu bir güne uyandığımda sanki kuşlar çekiştiriyorlar hayatın merkezine beni şarkılar eşliğinde. O zamanlarda dünyada yaratılmış masalların gerçekliğine çılgınca inanasım geliyor. Bir dolaba veya bir kapıya saatlerce bakıp başka diyarlara açılması ümidiyle beklemek istiyor en çocuk yanım. Karanlık günlerdeyse çocukluğum uykuya dalıyor. Ne kalem tutmak istiyor elim, ne içimden çıkmak istiyor kelimeler. 

***

Işığı tutabilsem keşke, kendime saklayabilsem…

Güneşi yutup en zor zamanlarımda tükürebilsem sadece ihtiyacım olduğu kadar. Nasıl anılarım belleğime sımsıkı tutunuyorsa gitmemek için ben de ışığa tutunabilsem keşke. O zaman heyecanım ve hayallerimle el el mutlu bir güne koşar adım gidebilirim. 

Tüm güzel duyguların temsili adına gün ışığı bizimle bu yoğun kış zamanlarında bile konuşuyor. Yeni bir yıla ait umutlarımız için güneşe sarılmaya ihtiyacımız var!

Bu yazı toplam (923) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?