Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Karasineklerin çay tutkusu

16 Aralık 2013 Pazartesi Saat 20:18

İlginç yaratıklar karasinekler. Sanırım onlar da benim gibi çayı pek seviyorlar. Nedense tüm uğraşları çayımdan yudumlamak…

Bunun için bütün güçleriyle vızıldayıp çayımdan almak için izin istiyorlar. Ama hayır izin istemeden dalıveriyorlar bardağımın içine. Bağırmalarının asıl sebebi sanırım dalış yapmadan evvelki mutluluk çığlıkları. Bana verdikleri rahatsızlıktan dolayı içtenlikle özür dilediklerini sanmıyorum.

***

Bir sinek olmak istemezdim. Siyah rengi oldum olası severim fakat onların siyahlıkları nedense beni pek cezp etmiyor. Herhalde mikrop taşıdıklarını düşündüğümden. Acaba sinekler onlarla ilgili bu düşüncelerimizi bilebilselerdi ne hissederlerdi. Bana sanki umursamazlar gibi geliyor. Çünkü sinek biraz gamsız bir hayvan, tıpkı öyle olan insanlar gibi. Söylenenleri pek de takmayan kafasına göre yaşayan. Git dedikçe geri gelmekten çekinmeyen belki de. Tanıdığım bir kaç insana benziyorlar karasinekler. Düşünsenize belki de sinekler bize dokunduklarında kendilerinden bir parça bırakıyorlardır. Belki de o insanlar sineklerle fazla temas etmemeliler.

***

Cezayir’de çok karasinek var. Her yerdeler. Eminim Türkiye’de bu kadar sinek yoktur. Öyle yapışkanlar ki şaşırıyorum. Arılar gibiler, şu iğnelerini etimize takıp sinsi sinsi gülenlerden. Burada bir de kocaman vozvoz böcekler var. Kara fatmanın kanatlı olanlarından. O kadar çirkinler ki. Onlardan çok korkuyorum. Yine de şu böcekler olmasa diyemiyorum çünkü onlarla ilgili okuduğunuzda ekolojik sistemde hepsinin ayrı bir yeri olduğunu görüyorsunuz ve ne kadar enteresan yapıları olduğunu. İşte bu çirkin karasineğin marifetleri:

Sinek, saniyede 500 kere kanat çırpar ve müthiş uçma yeteneği vardır. Onu önemli kılan bir diğer özelliği ise, müthiş komplekslikte binlerce merceği olan gözleridir. Bir sinek, başının sağ ve sol taraflarında 4000′er ayrı bölme bulunan, toplam 8000 bölmeli petek gözlere sahiptir. Bu 8000 bölmenin her birinde, görüntüyü farklı açılardan gören birer mercek vardır. Sinek bir çiçeğe baktığında çiçeğin tüm görüntüsü, sineğin sahip olduğu 8000 ayrı mercekte ayrı ayrı belirir. Sineğin beynine ulaşan bu farklı görüntüler, bir yap-boz oyunundaki parçaların birleşmesi gibi birleşirler. Bu binlerce farklı parçanın birleşmesi sonucunda ise sinek için anlamlı bir çiçek görüntüsü oluşur. Ne kadar enteresan değil mi? Doğanın bize sunduğu yegane armağanlarından biri.

Bu yazı toplam (969) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?