Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Emekçilere kurulan tuzak: e-devlet

07 Şubat 2014 Cuma Saat 11:52

E-devlet şifresiyle vatandaşlar, çalıştıkları işkolundaki sendikalara internet üzerinden üye olabiliyor. Patronlar işçilerden e-devlet şifrelerini topluyor, hem kendi istedikleri sendikaya üye yapıyor hem de her türlü kişisel bilgilerine ulaşıyor.

Yatsan fabrikasında, işçilerin zorla Türk-İş’e bağlı Teksif Sendikası’na üye yapılması, Türkiye’de sendikalaşma hakkının engellenmesine ilişkin yaşanan son örneklerden biri oldu. İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunun fabrikada, patronun kendilerini Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası’na üye yapmaya çalışmasına tepki gösteren işçiler, DİSK’e bağlı Tekstil Sendikası’yla iletişime geçmişti. Bu süreçte, Türk-İş’e bağlı Teksif, DİSK’e bağlı Tekstil ve Hak-İş’e bağlı Öz İplik-iş sendikalarının yanısıra patron temsilcilerinin de katıldığı bir toplantıda, fabrika yemekhanesinde bir referandum yapılması ve işçilerin hangi sendikayı seçeceklerine kendi özgür iradeleriyle karar vermesi yönünde anlaşma sağlanmıştı. 18 Ocak günü yapılması kararlaştırılan referandum, patronun tek taraflı vazgeçmesi ve işçileri Türk-İş’e bağlı Teksif’e yönlendirmesiyle iptal oldu.

İzmir’in Torbalı ilçesindeki fabrikada ortaya çıkan bu skandal uygulamalara ilişkin dün bir açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, yaşananların, Türkiye’de sendikal hak ve özgürlüklerin düzeyini göstermesi bakımından ibret verici olduğunu vurguladı. Patronun, “DİSK olmasın da ne olursa olsun” tavrıyla işçileri Türk-İş’e yönlendirdiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, işyerinde baskıların arttığını ve hukuk dışı yollar kullanıldığını belirtti.

“İşveren ve vekillerinin Torbalı PTT şubesinden işçiler adına e-devlet şifresi aldığı ve bu yolla Teksif sendikasına üyelik başvurularının yapıldığı öğrenilmiştir. İşçiler şifrelerini istediklerinde ise geçerli olmayan şifreler verilmiş, böylece Teksif’ten istifa edip DİSK Tekstil’e üye olmaları engellenmiştir” diyen Çerkezoğlu, hileyle gerçekleştirilen üyeliklerle, Teksif’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan jet hızıyla yetki aldığını söyledi.

Çerkezoğlu, DİSK’in bu tür yetki anlaşmazlıklarındaki tutumunun net olduğunu belirttiği açıklamada, “Birden fazla sendikanın işyerinde faaliyet göstermesi durumunda Konfederasyonumuz ilkesel olarak işyerine sandık kurulmasını, bir referandum ile demokratik yollardan yetkili sendikanın belirlenmesini savunmaktadır” dedi.

Teksif Sendikası’nın hileli biçimde işçileri üye yapmasının ardından baskıların sürdüğü fabrikada, DİSK, Tekstil Sendikası üyesi Yatsan işçilerinin her türlü hukuki ve fiili mücadelesini sonuna kadar destekleyeceğini belirtti.

Bu yazı toplam (864) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?