Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Zamanın elleri

10 Şubat 2014 Pazartesi Saat 17:30

Aynı masallardaki gibi günler yine günleri kovaladı ve zaman toz kadar çabuk uçup gitti. Tatillerde nedense hep böyle oluyor, iş günlerindeyse zamanı kovalamak gerekiyor geçmesi için.

***

Türkiye’de olmanın verdiği his nasıl tanımlanır çoğu zaman bilemiyorum. İçindeyken anlaşılmayan ama dışına çıktıkça belirginleşen bir şey aslında. Yine de çoğu sözlükte karşılığı yok gibi geliyor bana. Büyük bir duygu yoğunluğu yaşamak olsa gerek en açıklayıcı tabiriyle.

Cezayir’den sonra ülkemize varmak cennete kavuşmak gibi geliyor insana. Her tür olumsuzluğuna rağmen insanda bu hissi uyandırması bile güzel. Günler ilerledikçe o ilk günkü büyü biraz yitiriliyor elbette ama o his insanın içine bir defa doldu mu gitmesi kolay olmuyor. Şanslı saymalıyım kendimi ve benim gibiler de tabi.

***

Sabah uyanışlarını seviyorum en çok oradayken çünkü her gün yeniden buradayım diyerek uyanıp, çocukça bir sevince bürünüyorum. Akşamların tadı da memlekette olunca bambaşka… Aile ile ne kadar birlikte olunsa da koskoca altı ayın özlemi 10 günde giderilemiyor ne yazık ki. Şimdi sanki yaşadığımız o zaman dilimi bir rüya gibi adeta. Her şey kaldığı yerden devam ediyor.

***

Sağlık ne denli önemli bir kere daha anlıyor insan bu gidiş gelişlerde. Türkiye’de tuhaf bir grip salgını olduğunu işittiğimizde geliş tarihimizi bile ertelemeyi düşünmüştük. Neyse ki kıl payı kurtulduk. Biraz kırıklıklar, öksürükler oldu tabi hava değişiminin etkisiyle de ama üstesinden geldik annelerimizin sihirli tarifleri sayesinde.

***

Oradaki zamanı iyi kullanabilmek adına sosyal medyayla da pek az ilgilendik. Bir nevi şarj olduk sohbetlerle, yemeklerle, aşina yüzlerle ve anılarla. İyi ki de öyle yapmışız. Buradayken haberlere bakınca kasvet kaplıyor her yanımı, dehşete düşüyorum çoğu zaman. Oysa ben hep o güzel hisler, hayaller ve tatlı anılar eşliğinde hatırlamak istiyorum memleketimi.

Günler kesin dönüşe doğru ilerledikçe hem heyecan, sevinç hem de hüzün yaşıyorum. Ne olursa olsun burası da bambaşka bir deneyimdi, farklı bir hayat görüşü sağladı bana. Son senelerimi daha verimli geçirmem gerektiği fikriyle doluyum şimdilerde. Cezayir bana tüm güzel taraflarını göstersin yeniden ondan ayrılmadan evvel.

***

Umarım güzel haberler alırız güzel Türkiye’mizden de dönüş heyecanımız perçinlenir. O zamana değin yeni maceralara atılmaya devam etmek ümidiyle…

Bu yazı toplam (767) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?